Jednou vetou

Exprezidenta Sarkozyho zadržala polícia

Na archívnej snímke z 27. októbra 2016 bývalý francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a jeho manželka Carla Bruniová-Sarkozyová počas prezidentskej kampane v Marseille.

Foto: TASR/AP

Francúzska polícia v utorok zadržala a na výsluch predviedla bývalého francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý je vyšetrovaný v súvislosti s podozrením z nezákonného financovania svojej predvolebnej kampane v roku 2007. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na zdroj blízky vyšetrovaniu.

Podľa webovej stránky denníka Le Monde Sarkozyho predviedli na výsluch do priestorov justičnej polície v Nanterre. Predbežne zadržaný a vypočúvaný môže Sarkozy byť až 48 hodín, dodal denník. Le Monde označil najnovší vývoj v prípade za zvrat, pretože ide o prvé Sarkozyho vypočutie od začatia súdneho vyšetrovania kauzy v apríli v roku 2013.

Francúzsky spravodajský server Mediapart v roku 2012 zverejnil dokument, ktorý podľa neho dokazuje, že kampaň Sarkozyho pred prezidentskými voľbami v roku 2007 financoval aj líbyjský režim Muammara Kaddáfího. Server pri svojich tvrdeniach vychádzal z dokumentu napísaného po arabsky a datovaného z roku 2006. V dokumente sa konštatuje, že Kaddáfího režim v zásade súhlasí s financovaním kampane sumou viac ako 50 miliónov eur.

Suma mala byť určená na kampaň pred voľbami v roku 2007, v ktorých napokon Sarkozyho zvolili za hlavu štátu. Dokument podpísal bývalý šéf líbyjských spravodajských služieb a exminister zahraničia Músá Kúsa, informoval svojho času server Mediapart.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí