Jednou vetou

Exšéf Trumpovej volebnej kampane klamal vyšetrovateľom, tvrdí Mueller

Bývalý šéf volebnej kampane prezidenta USA Donalda Trumpa

foto: archívne, TASR/AP

Osobitný vyšetrovateľ Robert Mueller obvinil bývalého šéfa volebnej kampane prezidenta USA Donalda Trumpa Paula Manaforta, že klamal federálnym vyšetrovateľom.

Podľa Muellera, ktorý vyšetruje údajné ovplyvňovanie amerických prezidentských volieb v roku 2016 Ruskom, tým Manafort nedodržal dohodu o spolupráci, ktorú uzatvoril s prokuratúrou.  Informovala o tom v noci na utorok agentúra AP.

Na základe tejto dohody musí Manafort „úplne a pravdivo“ spolupracovať so špeciálnym prokurátorom Muellerom. Ten uviedol, že po tom, čo Manafort s ním túto dohodu uzatvoril, „spáchal federálne zločiny“ tým, že klamal o „rôznych záležitostiach„.

Stretnutie Putina s Porošenkom zatiaľ nie je plánované

Mueller následne federálneho sudcu požiadal, aby stanovil termín oznámenia trestu. Manafort popiera, že klamal. Jeho advokáti uviedli, že ich klient je presvedčený, že vyšetrovateľom „poskytol pravdivé informácie“. Nesúhlasil ani s obvinením, že dohodu o spolupráci porušil.

Manafort sa v septembri na federálnom súde vo Washingtone priznal k sprisahaniu proti Spojeným štátom a k sprisahaniu za účelom marenia spravodlivosti a súhlasil so spoluprácou. Do vynesenia rozsudku zostáva vo väzení. Hrozí mu niekoľko rokov vo väzení.

V samostatnom procese na federálnom súde v štáte Virgínia Manaforta porota 21. augusta uznala za vinného v ôsmich bodoch obžaloby.

Manaforta uznala za vinného z daňových a bankových podvodov a z toho, že nedokázal zverejniť svoje zahraničné bankové účty. Termín oznámenia trestu sudca vtedy nestanovil.

Dohoda o Brexite je podľa Corbyna aktom národného sebapoškodzovania

Manafort čelil mnohým obvineniam vrátane prania špinavých peňazí a bankového i daňového podvodu v súvislosti s prácou, ktorú vykonával pre bývalého prorusky orientovaného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča predtým, než bol vo februári 2014 zosadený.

Manafort sa predtým vyhlásil za nevinného. Jeho obhajoba tvrdila, že sa stal obeťou svojich zamestnancov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia