Jednou vetou

Extrémne počasie v Taliansku zničilo aj časť „husľového“ lesa v Dolomitoch

Ilustračné foto

foto: TASR

Aj časť smrekového lesa zo severotalianskeho Paneveggia, ktorý je súčasťou tamojšieho veľkého národného parku a ktorý bol najväčšou súvisle zalesnenou plochou v oblasti talianských Álp, zničili "rozmary počasia" uplynulých dní.

Tamojšie drevo využívali už Benátčania na výstavbu lodí, avšak v období renesancie zažila lokalita zásadný rozmach, pretože sa tamojšie drevo začalo využívať na výrobu hudobných nástrojov, osobitne huslí, takže si sem vhodné kmene prišiel vybrať aj samotný legendárny majster remesla Antonio Stradivari z Cremony. Les dostal potom aj prívlastok „husľový“.

Povodne spôsobili veľké škody v benátkej Bazilike sv. Marka

Podľa slov lesníka Paola Kovaca pre piatkové vydanie denníka La Repubblica došlo k zničeniu stoviek hektárov lesa s celkovou rozlohou 2700 hektárov a asi pätina z neho je už minulosťou. Konkrétne ide o zalesnenú plochu v katastri dolomitskej obce San Martino di Castrozza.

Ako uviedol Kovac, zrážky zmäkčili pôdu a prudký nárazový vietor s rýchlosťou až okolo 200 kilometrov za hodinu dokonal dielo skazy a zničil celé pasáže lesa. Škody sú obrovské, konštatoval a dodal, že na drevo vhodné na výrobu hudobných nástrojov si bude potrebné počkať v oblasti dve storočia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia