Jednou vetou

Facebook, Instagram a WhatsApp mali výpadok po celom svete

Ilustračné foto

TASR/AP

Sociálne siete v nedeľu krátko popoludní prestali fungovať aj na Slovensku. Servery Facebooku mali celosvetový výpadok. Prevádzku Facebook postupne obnovil približne po dvoch hodinách.

aktualizované: 16:38

Počas nedeľného obeda boli stránky najväčších sociálnych sietí a komunikačnej platformy WhatsApp nedostupné. Podľa stránky Downdetector najväčšie výpadky zasiahli región strednej Európy, vrátane Slovenska a Česka. Používatelia začali hlásiť problémy s prihlasovaním sa na Facebook už v dopoludňajších hodinách.

Čo rozsiahle výpadky spôsobilo, zatiaľ nie je jasné. Hovorca tohto internetového gigantu pre spravodajskú stanicu Sky News uviedol, že problém s pripojením spoločnosť už „vyriešila a za akékoľvek nepríjemnosti sa ospravedlňuje“.

Facebook mal výpadky už druhý deň, teraz postihli aj Slovensko. Najväčšia sociálna sieť na svete bola podľa hlásení užívateľov na stránke downdetector.com okrem Slovenska nedostupná aj v americkom Michigane či na Floride, v Portugalsku, Egypte, v Kanade aj v susednej Českej republike. Spolu so sieťou Facebook nefungovali ani Instagram či WhatsApp, teda služby patriace Markovi Zuckerbergovi.

Facebook hromadne zrušil stránky napojené na pakistanskú armádu

Užívatelia mali problém prihlásiť sa do samotných služieb, nemohli využívať chatovaciu službu Messenger, ani sociálnu sieť Instagram či mobilnú komunikačnú aplikáciu WhatsApp. Sociálnu sieť využíva viac ako 2,2 milióna Slovákov, celosvetovo viac ako 2,3 miliardy používateľov.

Výpadok začal dnes poobede, mesiac po najväčšom výpadku, aký táto spoločnosť zažila. Ani vtedy nefungoval Facebook, WhatsApp a Instagram. Inžinierom trvalo niekoľko hodín, kým problém vyriešili. Neskôr sa Facebook za výpadok ospravedlnil a uviedol, že chyba bola v zmene konfigurácie jeho serverov.

Ohniská výpadku sociálnych sietí:

Ohniská výpadku sociálnych sietí v nedeľu 14. apríla 2019 krátko poobede podľa downdetector.com
Výpadok Facebooku krátko po 15:00. Zdroj: downdetector.com

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi