Jednou vetou

Facebook priznal, že únik dát sa môže týkať aj vyše 2,7 miliónov Európanov

Ilustračné foto

pixabay.com

Facebook Európskej komisii (EK) potvrdil, že obeťami škandálu okolo nepovoleného získavania osobných údajov môže byť aj vyše 2,7 milióna ľudí z Európy. Uviedol to v piatok hovorca EK Christian Wigand, ktorého citovala agentúra AP.

Facebook v stredu priznal, že škandál okolo úniku osobných údajov zasiahol 87 miliónov jeho používateľov. Najprv sa hovorilo o 50 miliónoch používateľov, ktorých osobné dáta z Facebooku neoprávnene získala spoločnosť Cambridge Analytica a následne údajne použila na ovplyvnenie amerických prezidentských volieb v roku 2016.
Wigan povedal, že ohľadne tohto rozsiahleho úniku dát bude eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová začiatkom budúceho týždňa telefonovať s riaditeľom Facebooku Markom Zuckerbergom.

EÚ a predstavitelia Facebooku chcú spoločne posúdiť zmeny v ochrane osobných údajov jeho používateľov, na základe ktorých by sa malo zamedziť podobným únikom, a zároveň aj to, ako sa táto spoločnosť bude musieť prispôsobiť novým európskym pravidlám ochrany osobných údajov. Tie by mali začať platiť v máji.

Podľa Wiganda predstavitelia EÚ z oblasti ochrany osobných dát prediskutujú v priebehu niekoľkých dní „rázny koordinovaný postup“ v rámci riešenia tejto problematiky.

Sociálna sieť Facebook čelí kritike už niekoľko týždňov, odkedy informátor z Cambridge Analytica prišiel s tvrdením, že táto analytická firma získala údaje používateľov Facebooku na to, aby pomohla v amerických prezidentských voľbách zvíťaziť Donaldovi Trumpovi.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia