Jednou vetou

Facebook v súvislosti s voľbami v USA varuje pred „zavádzajúcimi aktivitami“

Ilustračné foto, archív

foto: TASR/AP

Spoločnosť Facebook v noci na utorok informovala, že v predvečer volieb do federálneho Kongresu v Spojených štátoch zrušila 115 užívateľských účtov, ktoré mohli byť prepojené na "zahraničné subjekty". Informovala o tom agentúra DPA.

„V nedeľu večer nás kontaktovala polícia Spojených štátov ohľadom on-line aktivity, ktorú nedávno objavili a domnievajú sa o nej, že môže mať väzby na zahraničné subjekty,“ uviedol v stanovisku vedúci oddelenia kybernetickej bezpečnosti Facebooku Nathaniel Gleicher.

Spoločnosť oznámila, že zrušila 30 účtov na Facebooku a ďalších 85 účtov na komunikačnej aplikácii Instagram, ktoré môžu byť zapojené do „koordinovanej zavádzajúcej činnosti“.

Pád lietadla Lion Air mohol podľa vyšetrovateľov spôsobiť rýchlomer

„Takmer všetky stránky na Facebooku prepojené s týmito účtami sú vo francúzštine alebo v ruštine, zatiaľ čo účty na Instagrame zase prevažne v angličtine,“ uvádza sa v stanovisku spoločnosti s tým, že niektoré zo zrušených účtov boli zamerané na politickú diskusiu.

Spoločnosť tiež oznámila, že vyšetrovanie tejto aktivity je ešte v počiatočnej fáze, ale vzhľadom na rýchlo blížiace sa voľby chcel tento technologický gigant „dať ľuďom vedieť“, aké kroky boli v tejto veci prijaté.

V Spojených štátoch sa tento utorok konajú tzv. voľby v polovici volebného obdobia (midterm elections), v ktorých si voliči volia tisíce svojich zástupcov vo verejných funkciách od členov Kongresu cez guvernérov štátov až po členov školských rád.

Trump sa zapojil do kampane na plné obrátky; nahneval niektorých spolustraníkov

V auguste administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa oznámila, že v súvislosti s riešením ohrozenia kybernetickej bezpečnosti – vrátane pokusov o ovplyvnenie volieb prostredníctvom sociálnych sietí – podnikla príslušné kroky.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia