Jednou vetou

Falošný lekár nakazil vírusom HIV 33 ľudí, používal kontaminované injekčné striekačky

Ilustračné foto.

Foto: pixabay.com

Najmenej 33 ľudí na severe Indie infikoval vírusom HIV falošný lekár, ktorý používal kontaminované injekčné striekačky a ihly. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na miestne úrady.

Polícia v tejto súvislosti pátra po podozrivom Radžendrovi Jadavovi, ktorý utiekol z oblasti mesta Bangarmau v štáte Uttarpradéš po tom, ako tam vlani v decembri nahlásili vysoký výskyt HIV infikovaných ľudí. Prípad následne začalo vyšetrovať miestne ministerstvo zdravotníctva.

„Vyšetrovanie ukázalo, že takmer všetci z nich (infikovaných pacientov) dostali injekciu od jednej osoby,“ vysvetlil zdravotnícky predstaviteľ Sušil Čaudrí.

V oblasti celkovo testovali na prítomnosť HIV 566 ľudí, z ktorých 33 bolo pozitívnych. Postihnutí dedinčania uviedli, že falošný lekár, ktorý im podával injekcie na liečbu hnačky, kašľa a hnačky, si len zriedka menil ihly.

Podľa správ aktivistov pôsobiacich v regióne podvodníci tohto druhu nepoužívajú jednorazové injekčné striekačky, ale jednu ihlu vpichnú aj stovkám ľudí.

Indický zdravotnícky systém čelí akútnemu nedostatku lekárov a nemocníc. Milióny chudobných ľudí sú preto odkázaní na služby necertifikovaných lekárov, ktorí im ponúkajú lacné ošetrenie.

Podľa správy Programu OSN pre HIV/AIDS (UNAIDS) žilo koncom roka 2016 v Indii približne 2,1 milióna ľudí nakazených HIV. India v posledných rokoch zaznamenala 20-percentný medziročný pokles výskytu nových infekcií.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi