Jednou vetou

Farage vyzval na odvolanie lídra UKIP pre styky s krajnou pravicou

Nigel Farage

Foto: TASR/AP

Britský europoslanec Nigel Farage vyzval v piatok na odvolanie lídra Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Gerarda Battena, ktorému vyčíta kontakty s krajnou pravicou. Informovala o tom agentúra AP.

Farage je bývalým šéfom UKIP, ktorý pred referendom o brexite v roku 2016 patril k hlavným tváram kampane za odchod Británie z Európskej únie. V súčasnosti zastupuje túto euroskeptickú pravicovo-populistickú stranu v Európskom parlamente.

Súčasného predsedu UKIP kritizoval za to, že za svojho poradcu vymenoval známeho britského krajne pravicového aktivistu Tommyho Robinsona. Podľa Faragea vedie Batten stranu „hanebným smerom“ a kompromituje jej obraz v očiach voličov.

Prechodné obdobie po brexite môže byť predĺžené do roku 2022

Nigel Farage chce preto v národnom výkonnom výbore UKIP iniciovať hlasovanie o nedôvere Battenovi. „Budem bojovať za záchranu UKIP, ale ak budeme pokračovať v súčasnom smerovaní, vo voľbách sme skončili,“ citoval europoslancove slová denník The Independent.

Batten podľa Faragea postupne premieňa UKIP, ktorý mal byť pôvodne nerasistickým a nesektárskym politickým zoskupením, na stranu pouličného aktivizmu, čím poškodzuje celkovú dôveryhodnosť zástancov brexitu.

Od referenda v roku 2016 sa UKIP posunul smerom ku krajnej pravici, okrem iného podporuje protesty proti údajnému zhubnému vplyvu islamu na Britániu. Mandát Gerarda Battena skončí v marci 2019.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia