Jednou vetou

Favoritom ukrajinských prezidentských volieb je komik Volodymyr Zelenskyj

Ilustračné foto

foto: pixabay.com

Favoritom marcových ukrajinských prezidentských volieb je populárny komik Volodymyr Zelenskyj. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu verejnej mienky Ukrajinského centra ekonomických a politických štúdií O. Razumkova, zverejneného v utorok.

Zelenskyj sa tak v prieskume uskutočnenom na vzorke 6000 respondentov dostal pred bývalú premiérku Juliju Tymošenkovú i súčasného prezidenta Petra Porošenka, uviedla agentúra AP.

Štyridsaťjedenročný Zelenskyj – herec a riaditeľ filmových štúdií Kvartal 95 – sa podľa vlastných slov rozhodol kandidovať, aby mohol „niečo na Ukrajine zmeniť“. Svoju kandidatúru ohlásil krátko pred začiatkom roka 2019 v silvestrovskom zábavnom programe, ktorý vysielala ukrajinská televízia 1+1.

Guaidó obvinil bezpečnostné zložky zo zastrašovania jeho rodiny

„Budem kandidovať za prezidenta. Každý sa ma pýta, či ‚áno‘ alebo ‚nie‘. Ja vravím ‚áno‘,“ citovala Zelenského vyjadrenie agentúra TASS. Mnohí Ukrajinci poznajú Zelenského z komediálneho seriálu Služobník ľudu. Stvárňuje v ňom obyčajného učiteľa odhodlaného bojovať proti korupcii, ktorý sa stane prezidentom.

Ukrajinská ústredná volebná komisia zaregistrovala už viac ako 20 kandidátov do súboja o prezidentské kreslo. Registrácia ďalších bude možná do 8. februára. Kampaň pred prezidentskými voľbami na Ukrajine sa začala 31. decembra. Samotné voľby sú naplánované na 31. marca. Ak nijaký kandidát nezíska podporu viac ako polovice zúčastnených voličov, 21. apríla sa bude konať druhé kolo volieb.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia