Jednou vetou

Fidesz chce zákonom brániť tomu, aby Sorosova sieť ovplyvňovala sudcov

Maďarský parlament

Foto: TASR/AP

Maďarská vládna strana Fidesz upozornila v utorok v parlamente na to, že občianske združenia, akým je aj Helsinský výbor, organizujú prednášky sudcom. Fidesz by preto chcel zákonom zabrániť tomu, aby organizácie, ktoré označuje za súčasť siete amerického finančníka Georgea Sorosa, ovplyvňovali sudcov, uviedol spravodajský server index.hu.

Vládna strana vyjadrila obavy z toho, že tieto občianske organizácie ohrozujú nezávislosť justície a pre krajinu môžu znamenať národno-bezpečnostné riziko.

Kövér: Trianon zbavil tri milióny ľudí práva rozhodnúť, s kým chcú žiť

Predseda parlamentného výboru pre legislatívu za Fidesz Csaba Hende na plenárnej schôdzi zákonodarného zboru povedal, že Sorosova sieť získava vplyv v justícii tým, že organizuje školenia, na ktorých presadzuje záujmy migrantov.

Hende oznámil, že od predsedníčky Celoštátneho súdneho úradu (OBH) Tünde Handóovej si vyžiadal listom informácie o tom, kto a z akých finančných zdrojov v minulosti organizoval školenia pre sudcov.

Štátny tajomník rezortu spravodlivosti Pál Völner zdôraznil, že aj právnou normou treba zaistiť „neporušiteľnosť sudcovskej integrity“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia