Jednou vetou

Fidesz: Globálny pakt o migrácii je vážnou hrozbou

Maďarský premiér a predseda vládnej strany Fidesz Viktor Orbán

foto: TASR/AP

Globálny pakt Organizácie Spojených národov (OSN) o migrácii, ktorý v pondelok schválili zástupcovia 164 krajín na konferencii OSN v marockom Marrákeši, vníma maďarská vládna strana Fidesz ako vážnu hrozbu. Podľa agentúry MTI to vyhlásil v parlamente v Budapešti poslanec Fideszu Zsolt Németh.

Politik vládnej strany na plenárnom rokovaní parlamentu povedal, že je len otázkou času, kedy sa terajší dobrovoľný charakter tohto paktu zmení na povinný. „Maďarsko ešte v júli tohto roka označilo návrh paktu za ‚nekorigovateľný‘ a vystúpilo z procesu rokovania, pretože text dokumentu považovalo za nebezpečný,“ pripomenul Németh.

Pri incidentoch s dráždivým sprejom v Taliansku utrpelo zranenia 38 študentov

Štátny tajomník úradu maďarskej vlády Balázs Orbán okrem iného podotkol, že už aj názov dokumentu OSN hovorí o tom, že je za migráciu, a nie proti nej. „Na balkánskej migračnej trase je v súčasnosti vyše 70.000 cudzincov, pritom aj drvivá väčšina štyroch miliónov ľudí v Turecku chce prísť do Európy. Ak sa bude k tomu ďalej motivovať, bude to znamenať mimoriadne vážne migračné a bezpečnostné problémy,“ varoval štátny tajomník.

Prípravu Globálneho rámca OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu (GCM) dokončili v júli v OSN po 18 mesiacoch rokovaní. Voči tomuto dohovoru sa však medzičasom objavili námietky a viacero európskych štátov – vrátane Slovenska či Maďarska – oznámilo, že sa k tejto iniciatíve nepripoja.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia