Filipíny odmietli kritiku UNHRC za zabíjanie počas protidrogových zásahov

Ilustračné foto

foto: TASR

Filipínska vláda odmietla vo štvrtok rezolúciu Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC), ktorá okrem iného požaduje začatie vyšetrovania protidrogových zásahov filipínskych bezpečnostných zložiek. Tie si za posledné tri roky vyžiadali tisíce obetí na životoch. Informovala o tom agentúra DPA.

Šéf filipínskej diplomacie Teodoro Locsin Jr. v tejto súvislosti varoval pred „ďalekosiahlymi“ následkami tie krajiny, ktoré rezolúciu podporili, pričom dokument samotný označil za urážku Filipín.

Nemecká tajná služba zvýši dohľad nad krajne pravicovým identitárnym hnutím

Locsin Jr. sa pri tejto príležitosti tiež verejne zaviazal, že vláda v Manile ani po vydaní rezolúcie nepoľaví v ochrane verejnosti pred kriminálnymi živlami.

„Neopovažujte sa hroziť štátom za to, že sa snažia o elimináciu kriminality, ktorú niektoré z vašich krajín v lepšom prípade tolerujú a v tom horšom aj aktívne podporujú,“ uviedol.

Predmetnú rezolúciu, ktorú počas 41 zasadnutia UNHRC v Ženeve predložil Island, podporilo 18 z celkového počtu 47 členských krajín.

Signatári rezolúcie tiež vyzvali vysokú komisárku OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletovú, aby pripravila komplexnú správu o situácii na Filipínach.

Talianska prokuratúra vyšetruje možné nezákonné financovanie Ligy Severu z Ruska

Proti rezolúcii sa postavilo 14 členských krajín UNHRC a ďalších 15 štátov sa hlasovania zdržalo.

Ako pripomína agentúra DPA, od roku 2016 zabili filipínske bezpečnostné zložky v rámci boja proti drogovej mafii podľa oficiálnych štatistík najmenej 6600 údajných dílerov a narkomanov.

Môže vás zaujímať

Nezamestnaní Budapešťania sa budú môcť zdarma voziť v mestskej doprave