Jednou vetou

Finančnú riaditeľku Huawei stále neprepustili na kauciu

Profil finančnej riaditeľky Huawei Meng Wan-čou je zobrazený na počítači Huawei v predajni značky 6. decembra 2018 v Pekingu

foto: TASR/AP

Finančná riaditeľka čínskeho gigantu Huawei, ktorú zadržiavajú v Kanade, bude musieť počkať ešte najmenej jeden deň, kým príslušné úrady rozhodnú, či bude prepustená na kauciu. Kanadský súd v pondelok pokračoval vo vypočúvaní Meng Wan-čou, informuje tlačová agentúra DPA.

Ženu, ktorá je dcérou zakladateľa spoločnosti Huawei, zatkli vo Vancouveri na žiadosť amerických úradov počas cesty z Hongkongu do Mexika. Meng Wan-čou (46) by mohla čeliť vydaniu do USA na základe obvinení z porušovania sankcií uvalených na Irán, pričom by jej mohlo hroziť maximálne 30 rokov za mrežami.

Čína si v súvislosti so zatknutím riaditeľky Huawei predvolala veľvyslanca USA

Jej kaučné vypočúvanie sa začalo v piatok vo Vancouveri, súd však ešte ani v pondelok nedospel k rozhodnutiu a vyslovenie verdiktu odložil o jeden deň. Americké ministerstvo spravodlivosti sa obáva, že by žena mohla opustiť krajinu a požiadalo kanadský súd, aby jej neudelil kauciu.

Jej právnik tvrdí, že Meng Wan-čou, ktorá mala v minulosti trvalý pobyt v Kanade, má s touto krajinou silné vzťahy a počas súdneho procesu zostane vo Vancouveri, kde spolu s manželom a dcérou vlastní luxusné domy.

Čína si v súvislosti so zadržaním Meng Wan-čou v sobotu predvolala aj kanadského veľvyslanca Johna McCalluma.
Podľa čínskej diplomacie je zatknutie Meng Wan-čou „neodôvodnené, nespravodlivé a vo svojej podstate ohavné“. Čína zároveň varovala pred „vážnymi následkami“, pokiaľ riaditeľku neprepustia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia