Jednou vetou

Fínsko prijme 130 utečencov, väčšinou detí

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Medzi prijatými utečencami bude 100 detí bez sprievodu.

Fínsko prijme 130 utečencov z Grécka. Oznámilo to vo štvrtok grécke ministerstvo pre migráciu. Medzi prijatými utečencami bude podľa jeho údajov 100 detí bez sprievodu a 30 dospelých. Škandinávska krajina sa tak pridá k ďalším európskym štátom, ktoré sa rozhodli dať druhú šancu najmä mladým žiadateľom o azyl z Grécka.

Fínske ministerstvo vnútra už vo februári oznámilo, že prijme do 175 žiadateľov o azyl z táborov na Cypre, v Grécku, Taliansku a na Malte, “aby odľahčilo humanitárnu situáciu” v týchto štátoch.

Desaťtisíce utečencov a migrantov, medzi nimi tisícky detí bez sprievodu, žijú v preplnených táboroch na gréckych ostrovoch, kam sa dostali z Turecka. Mnohí ďalší sa nachádzajú v táboroch a ďalších zariadeniach v pevninskom Grécku.

Vláda v Aténach v tejto súvislosti vyzvala ostatné krajiny Európskej únie, aby Grécku pomohli znášať toto bremeno. V uplynulých týždňoch už odletelo 12 detí do Luxemburska a 47 do Nemecka. Grécko by chcelo, aby iné štáty únie prijali celkovo 1 600 detí bez sprievodu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia