Jednou vetou

Fínsko sa rozhodlo zastaviť vývoz zbraní do Saudskej Arábie i SAE

Ilustračné foto

Foto: TASR

Fínsko sa vo štvrtok pridalo ku krajinám, ktoré zakázali vývoz zbraní a iného vojenského vybavenia do Saudskej Arábie.

Dôvodom je najmä vojna v Jemene, v ktorej bojuje jemenská vláda podporovaná Saudskou Arábiou s húsíami – šiitskými povstalcami podporovanými Iránom.

Francúzsko uvalí sankcie na 18 Saudskoarabov v súvislosti s vraždou Chášukdžího

Fínska vláda vo štvrtkovom vyhlásení oznámila zastavenie vývozu vojenského arzenálu do Rijádu i Spojených arabských emirátov (SAE), ktoré tiež v Jemene bojujú proti húsíom. Helsinki podľa agentúry AP uviedli, že pre oba kroky sa rozhodli z dôvodu „znepokojujúcej humanitárnej situácie v Jemene“.

Fínsko v tejto súvislosti uviedlo, že „dodržiava podmienky Európskej únie na vývoz zbraní, ktoré zohľadňujú najmä ľudské práva a ochranu mieru, bezpečnosti a stability v regióne“. Koľko zbraní Fínsko do Saudskej Arábie doposiaľ vyviezlo nie je podľa AP známe.

Zastavenie vývozu zbraní a ďalšieho vybavenia do Saudskej Arábie oznámilo vo štvrtok ešte pred Fínskom aj Dánsko. Kodaň informovala, že sa tak rozhodla pre zhoršujúcu sa situáciu v Jemene i nedávnu vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího, ktorého zabili 2. októbra na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule.

Trump znova pohrozil, že kvôli migrantom uzavrie hranice USA s Mexikom

Nemecko už v októbri – v reakcii na vraždu Chášukdžího – oznámilo, že neschváli nový vývoz zbraní do Saudskej Arábie. Tento týždeň vláda v Berlíne informovala, že vývoz zbraní do tejto krajiny úplne zastavila.

Saudská Arábia je jedným z najväčších dovozcov zbraní na svete. Vedie vojenskú koalíciu bojujúcu v občianskej vojne v Jemene, v ktorej už zahynuli desaťtisíce ľudí a ktorá spôsobila obrovskú humanitárnu katastrofu. Hladomor tam hrozí 14 miliónom obyvateľov, teda polovici tamojšej populácie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia