Formácia napojená na al-Káidu posilnila svoju pozíciu na severozápade Sýrie

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Islamistická skupina napojená na teroristickú sieť al-Káida rozšírila svoju prítomnosť v poslednej veľkej povstaleckej bašte na severozápade Sýrie, čím sa upevnila pozícia extrémistov v tomto regióne. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP s odvolaním sa na opozičných aktivistov.

Podľa nich na al-Káidu napojená aliancia radikálnych islamistických skupín Haját Tahrír aš-Šám prevzala kontrolu nad väčšinou provincie Idlib a okolitého vidieka, keď prinútila súperiacich povstalcov prijať dohodu o spravovaní zmienených oblastí týmto islamistickým združením.

Kazachstan zo Sýrie evakuoval niekoľko desiatok svojich občanov

K dohode došlo niekoľko dní po bojoch, počas ktorých Haját Tahrír aš-Šám získala z rúk Tureckom podporovanej povstaleckej aliancie Národný front pre oslobodenie (NFL) viac ako 20 dedín. AP dodáva, že tieto udalosti ohrozujú prímerie, ktoré v oblasti v septembri dosiahli Turecko a Rusko, aby zabránili rozsiahlemu vojenskému útoku sýrskej armády na Idlib.

V septembri sa turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s ruským prezidentom Vladimirom Putinom dohodol, že v Idlibe vznikne od 15. októbra demilitarizovaná zóna na oddelenie sýrskych vládnych síl od povstalcov. Zóna by mala mať šírku 15-20 kilometrov.

Dohoda prišla po tom, ako sýrska vláda sústredila svoje vojenské jednotky na severozápade krajiny pred očakávanou ofenzívou proti extrémistickým bojovníkom v Idlibe. Možnosť rozsiahlej ofenzívy však vyvolala obavy z humanitárnej krízy v provincii, kde žijú tri milióny civilistov.

Môže vás zaujímať

Česi v Belgicku sa pridali k občianskym protestom proti Babišovi