Jednou vetou

FOTO: Babiš vyjadril podporu územnej celistvosti Ukrajiny a odsúdil anexiu Krymu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) a český premiér Andrej Babiš počas tlačovej konferencie v Kyjeve 19. novembra 2019. FOTO TASR/AP
Český premiér Andrej Babiš v utorok v Kyjeve vyjadril podporu suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny a slovne odsúdil anexiu Krymu. Informoval o tom server Novinky.cz.

„Prišiel som s jasným odkazom o našej neutíchajúcej podpore Ukrajiny,“ povedal premiér a dodal, že „ČR naďalej neuznáva nelegálnu anexiu Krymu a odsudzuje ju“.

Organizátori protestu proti Babišovi adresovali tri výzvy opozícii

„Nevidíme iné riešenie, než obnovu plnej suverenity Ukrajiny mierovou cestou v medzinárodne uznaných hraniciach,“ povedal po stretnutí s ukrajinským premiérom Olexijom Hončarukom.

„Ukrajina je nám blízka kultúrne, historicky aj geograficky,“ povedal Babiš s tým, že musí čeliť „problému ruskej agresie na východe krajiny“ a nelegálnej anexii Krymu. Praha podľa jeho slov naďalej počíta s humanitárnou pomocou Ukrajine.

Na stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským Babiš vyjadril nádej, že decembrový summit lídrov tzv. normandskej štvorky situáciu skutočne posunie vpred.

Stretnutie Ruska a Ukrajiny, na ktorom sa zúčastnia aj Francúzsko a Nemecko, sa bude konať 9. decembra vo francúzskom hlavnom meste Paríž.

Na proteste proti premiérovi Babišovi v Prahe sa zišlo 200.000 ľudí

Ukrajinský minister zahraničných vecí Vadym Prystajko v utorok podľa agentúry Reuters uviedol, že jeho krajina je na tomto štvorstrannom summite pripravená akceptovať „rozumný kompromis“ o riešení konfliktu na východnej Ukrajine.

Babiš je prvý český premiér, ktorý po 11 rokoch navštívil Ukrajinu, pripomína server Novinky.cz. Zelenskyj i Hončaruk podľa neho pozitívne zhodnotili Babišovu návštevu a aj jeho slovné odsúdenie anexie Krymu.

„Pozícia, že Krym a Donbas je Ukrajina, je správna a demokratická a môžeme za tým urobiť bodku,“ povedal Zelenskyj a dodal, že kľúčový je rozvoj hospodárskej spolupráce.

Hončaruk ocenil, že ČR ako jedna z mála krajín zrušila bariéry na dodávanie zbraní na Ukrajinu.

Expert na Ukrajinu a poradkyňa viceprezidenta vypovedali pred Kongresom

Zelenskyj v utorok takisto povedal, že jeho krajina je „unavená“ z otázok v súvislosti so škandálom amerického prezidenta Donalda Trumpa, uviedla agentúra AFP. „Máme svoju krajinu, máme svoju nezávislosť, máme svoje vlastné problémy,“ povedal.

V americkom Kongrese tento týždeň pokračuje vypočúvanie svedkov vo výbore Snemovne reprezentantov Kongresu USA pre spravodajské služby, ktorý sa zaoberá podozreniami vznesenými voči prezidentovi Donaldovi Trumpovi v súvislosti s jeho júlovým telefonátom so Zelenským.

Môže vás zaujímať

Slováci môžu cestovať do Spojeného kráľovstva bez obmedzení