Jednou vetou

Foto: Milujete cestovanie? Toto je desať najlepších destinácií roka 2019

Miesta, ktoré by ste tento rok mali určite navštíviť

autorská koláž hlavne.sk, shutterstock, pinterest

Svetové vydavateľstvo cestovných sprievodcov Lonely Planet prináša aj tento rok rebríček desiatich najlepších destinácií planéty, ktoré by v roku 2019 nemali chýbať na zozname miest všetkých cestovateľov.

FOTO: Vyberal fáro pre svoju princeznú. Pozrite sa, kde sme stretli úspešného Kaliho

Nemecko

Nemecko sa už dlhé roky považuje za krajinu inovácií, napriek tomu sa turistom odporúča navštíviť najmä múzeá a zámky. Za jeden z najkrajších v Európe je považovaný Zámok Neuschwanstein, ktorý bol predlohou pre zámok rozprávky Šípková Ruženka od Walta Disneyho. Krajina sa tiež môže pýšiť svetovo známymi festivalmi – na jeseň je to tradičný festival piva Oktoberfest v Mníchove, v lete zase Wagner Festival v Bayreuthe.

Zámok Neuschwanstein v Nemecku | Foto: Instagram Neuschwanstein Castle

Foto: V ktorých svetových metropolách siahnete najhlbšie do peňaženky?

Zimbabwe

Zimbabwe patrí k najbezpečnejším destináciám Afriky. Okrem toho je požehnaná miestami, ktoré sú veľmi priateľské k deťom, národnými parkmi zapísanými na Zozname svetového dedičstva UNESCO, zalesnenými horami a samozrejme mohutnými vodopádmi Victoria Falls. Miestni obyvatelia navyše návštevu krajiny vnímajú ako znak ich podpory na svojej ceste za novým začiatkom.

Vodopády Mutarazi v Zimbabwe | Foto: FB Visit Zimbabwe

Dve krásavice na Dunaji: Ktorú navštívite najbližšie?

Panama

Vitajte na križovatke Ameriky, kde sa sever stretáva s juhom na poli tropickej biodiverzity a východ so západom prostredníctvom Panamského prieplavu. Panama v sebe skrýva hneď niekoľko pokladov – od bielych piesočnatých pláží po tropické dažďové pralesy, hmlisté vrchoviny a pôvodnú kultúru.

Jedna z panamských pláží | Foto: FB Visit Panama

FOTO: Pozrite si top 12 miest s najlepšou kvalitou života! Kde sa umiestnila Bratislava?

Kirgizsko

Čas na návštevu Kirgizska nebol nikdy lepší ako teraz – viac ako 2 700 kilometrov novo označených turistických trás, presadzovanie produktov cestovného ruchu založených na komunite, prepracovaný národný diaľničný systém výrazne skrátil čas presunov, ako aj zjednodušený program elektronických víz pre tých, ktorí nie sú na zozname 60+ krajín bez víz. Kirgizsko sa rýchlo stáva obľúbeným favoritom pre nezávislých cestovateľov, ktorí hľadajú nedotknutú prírodnú krásu.

Jarné zážitky v Bratislave: Toto všetko ponúka hlavné mesto

Kirgizsko | Foto: FB Visit Kyrgyzstan

Eiffelovu vežu mali rozobrať po dvadsiatich rokoch. Dnes oslavuje 130-te výročie!

Jordánsko

Máte chuť na dobrodružstvo? Vydajte sa na cestu dlhú 650 kilometrov a objavte tak krajinu, ktorá sa rozprestiera na úpätí údolia Rift Valley. Kochajte sa kaňonmi, pohľadmi na najnižší bod na Zemi Mŕtve more či poliami kvetov na križiackych hradoch. Túto epickú cestu pod názvom Jordan Trail nájdete jedine tu.

Jordánske mesto Petra | Foto: FB Visit Jordan

FOTO: Notre Dame dostala za 10 dní vďaka miliónovým darom novú nádej

Indonézia

Indonézia je tak rôznorodá a jej možnosti také veľké, od nových eko stredísk ponúkajúcich stretnutie orangutanov na Sumatre až po kmeňové tradície Papuy. Viac ako sedemnásť tisíc ostrovov tvorí zmes kultúr, kuchýň a náboženstiev naprieč súostrovím, ktoré ponúkajú kaleidoskop skúseností. Napriek nedávnym zemetraseniam, ktoré zasiahli niektoré časti Indonézie, veľká časť tejto rozľahlej krajiny zostáva pre návštevníkov bezpečná.

Ostrov Lombok v Indonézii | Foto: FB Visit Indonesia

Pri indonézskom ostrove Jáva zaznamenali zemetrasenie s magnitúdou 5,9

Bielorusko

Umenie, starobylé centrá bieloruských miest s kaviarňami, módne koktejlové bary, ale aj letné pouličné večierky. K tomu všetkému hlavné mesto Bieloruska Minsk s jeho dokonale zrekonštruovaným Starým Mestom, sústredenom okolo pôvabnej radnice. Tip: Európske hry v roku 2019.

Hlavné mesto Bieloruska Minsk | Foto: Belarus.by

FOTO: Prišla jar. Plnými dúškami si ju vychutnávajú aj naše celebrity

Svätý Tomáš a Princov ostrov

Nenechajte si ujsť návštevu tohto dvojčlenného štátu, ktorý sa nachádza v Guinejskom zálive. Tropické vody bozkávajú jeho prázdne pláže a džungle spotrebujú všetko od koloniálneho cukru, kakaa a kávových plantáží až po pozostatky minulosti ostrova, ktorý obchodoval s otrokmi. Objavte prechádzky lesmi, lezenie po horách či šnorchlovanie v tyrkysovomodrej vode.

Svätý Tomáš a Princov ostrov | Foto: FB São Tomé & Príncipe

FOTO: Rytmusa sme pristihli na nákupoch. Pozrite sa, čo vyberal!

Belize

Jeho karibské pobrežie je lemované druhým najväčším bariérovým útesom na svete. Nachádzajú sa tu niektoré z najrozsiahlejších a najprístupnejších jaskynných systémov v Strednej Amerike a ľudia na ostrove sú zmes Mayov, Mestizov, Garifunov, Kreolcov či Mennonitov. Belize ponúka jedinečné morské prostredie, exotickú džungľu či nové eko strediská.

Ostrov Belize | Foto: FB Visit Belize

Táto krajina bude pre turistov v roku 2019 najlákavejšou

Srí Lanka

Do série teroristických útokov, ktoré sa stali 21. apríla tohto roka, patrila Srí Lanka medzi najlákavejšie destinácie, ktoré by mali turisti v roku 2019 navštíviť. V súčasnosti sú zahraničné vlády opatrné a varujú pred cestovaním na Srí Lanku. Informácie o najnovších cestovných odporúčaniach nájdu ľudia na oficiálnej internetovej stránke ministerstva zahraničných vecí www.mzv.sk.

Srí Lanka | Foto: FB Tourism Srí Lanka

FOTO: Známy herec vo vývarovni. Takto sa Kočiš posťažoval kuchárkam

Môže vás zaujímať

BIELORUSKO: Voľby vyhral Lukašenko, ľudia protestovali v uliciach