Jednou vetou

FOTO: Merkelová: Nezabudnúť na zločiny nacistov je súčasťou nemeckej identity

Nemecká kancelárka Angela Merkelová hovorí počas návštevy bývalého koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau 6. decembra 2019. Nemecká kancelárka Angela Merkelová navštívila v piatok 6. decembra nacistický koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau. Je to jej prvá návšteva tohto pamätného miesta, odkedy sa pred 14 rokmi ujala svojho úradu a v poradí tretia návšteva úradujúcej šéfky nemeckej vlády v priestoroch bývalého vyhladzovacieho tábora. Návšteva sa koná pri príležitosti desiateho výročia založenia nadácie Auschwitz-Birkenau Foundation, ktorá vznikla s cieľom starať sa o pamätné miesto bývalého nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora, patriaceho momentálne pod Štátne múzeum Auschwitz-Birkenau v Osvienčime. FOTO TASR/AP
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a poľský premiér Mateusz Morawiecki v piatok na návšteve bývalého nacistického koncentračného tábora Auschwitz neďaleko poľského mesta Osvienčim položili vence pri takzvanom čiernom múre, kde nacisti popravili tisíce ľudí.

Salvini mieni bojkotovať Nutellu. Toto je dôvod

Po položení vencov z ruží v národných farbách Poľska a Nemecka si obaja štátnici obete uctili minútou ticha, informovala agentúra DPA.

Merkelová vo svojom prejave vyhlásila, že nezabudnúť na nacistické zločiny je neoddeliteľnou súčasťou nemeckej národnej identity.

„Pamätať si zločiny… je zodpovednosť, ktorá sa nikdy nekončí. Patrí neoddeliteľne k našej krajine. Uvedomovať si túto zodpovednosť je súčasťou našej národnej identity,“ uviedla Merkelová.

Morawiecki varoval pred zabudnutím na históriu koncentračného tábora Auschwitz s tým, že je povinnosťou pamätať si spáchané zverstvá, ku ktorým na tomto mieste došlo.

Oleh Sencov verí, že pád Putinovho režimu je nevyhnutný

„Ak spomienka zmizne, je to, akoby sme druhýkrát ublížili ľuďom, ktorí si tu prešli peklom a zažili neznesiteľné utrpenie,“ dodal.

Je to Merkelovej prvá návšteva tohto pamätného miesta, odkedy sa pred 14 rokmi ujala svojho úradu, a v poradí tretia návšteva úradujúcej šéfky nemeckej vlády v priestoroch bývalého vyhladzovacieho tábora. Merkelová je po kancelároch Helmutovi Schmidtovi a Helmutovi Kohlovi treťou osobou v tejto funkcii, ktorá navštívila tento vyhladzovací tábor.

Návšteva sa koná pri príležitosti desiateho výročia založenia nadácie Auschwitz-Birkenau Foundation. Nemecko má tejto nadácii venovať 60 miliónov eur.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia