Jednou vetou

FOTO: Počas protestov v Iráne bolo zabitých najmenej 143 ľudí

Ilustračné foto

FOTO TASR/AP

Najmenej 143 demonštrantov bolo v Iráne zabitých po tom, ako lídri islamskej republiky prikázali bezpečnostným zložkám tvrdo zakročiť proti nepokojom, ktoré vyvolalo nedávne rozhodnutie vlády radikálne zvýšiť ceny pohonných hmôt. S odvolaním sa na pondelkovú správu mimovládnej organizácie Amnesty International (AI) o tom informovala agentúra AFP.

Kolumbia rozhodla o vyhostení 59 Venezuelčanov v súvislosti s protestami

„Podľa hodnoverných správ… bolo zabitých najmenej 143 osôb,“ uviedla vo svojej správe AI s tým, že „úmrtia boli takmer výlučne dôsledkom použitia strelných zbraní“. Jedna osoba zahynula podľa mimovládnej organizácie na následky inhalácie slzotvorného plynu a ďalšia po bitke.

AI, ktorá situáciu v Iráne naďalej monitoruje, predpokladá, že „celkový počet mŕtvych je omnoho vyšší“.

„Na verifikovaných videozáznamoch je vidieť, ako príslušníci bezpečnostných zložiek úmyselne strieľajú z krátkej vzdialenosti do neozbrojených demonštrantov. V niektorých prípadoch boli protestujúci zastrelení počas toho, ako sa snažili utiecť,“ dodala organizácia.

Riaditeľ Amnesty International pre Blízky východ a severnú Afriku Philip Luther kritizoval v tejto súvislosti medzinárodné spoločenstvo za „opatrnú a umiernenú reakciu“ na „protizákonné zabíjanie demonštrantov“.

Dvaja kňazi dostali dlhoročné tresty za sexuálne zneužívanie detí

Ako upozorňuje AFP, na Námestí revolúcie v Teheráne sa v pondelok konala taktiež masívna demonštrácia podporovateľov iránskeho režimu, ktorí sa zhromaždili s iránskymi vlajkami a transparentmi, na ktorých bolo napísané „Smrť Amerike!“. Účastníci provládnej demonštrácie vinia podľa agentúry z nepokojov zahraničných nepriateľov.

Protesty v Iráne vypukli 15. novembra po oznámení zvýšenia cien benzínu až o 200 percent a rozšírili sa do najmenej 40 miest.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem