Jednou vetou

FOTO: Pri protestoch v Bagdade zastrelili najmenej 12 ľudí

Ilustračné foto

FOTO TASR/AP

Najmenej 15 ľudí prišlo v piatok o život v centre irackej metropoly Bagdad, kde neznámi útočníci spustili z idúcich áut paľbu na demonštrantov zhromaždených na námestí Chilání. Najmenej dvaja mŕtvi sú policajti. Ďalšie desiatky ľudí utrpeli pri streľbe zranenia. Informovala o tom agentúra AP.

Výbuch plynu počas svadby v Iráne zabil najmenej 11 ľudí

K piatkovému útoku došlo po tom, čo neznámi útočníci pobodali na bagdadskom Námestí oslobodenia (Mídán at-Tahrír), ktoré je centrom protivládnych protestov, najmenej 13 ľudí. Z námestia sa krátko predtým stiahli Iránom podporované polovojenské jednotky.

Iracké sily zabili viac ako 400 ľudí, najmä mladých, neozbrojených protestujúcich, odkedy 1. októbra vypukli masové protivládne protesty. Pri zrážkach prišlo o život aj viac ako desať príslušníkov bezpečnostných zložiek.

Protestujúci vyčítajú irackej vláde pod vedením šiitov beznádejnú skorumpovanosť a narastajúci vplyv Iránu a sťažujú sa na zlé verejné služby a vysokú nezamestnanosť.

FOTO: Merkelová: Nezabudnúť na zločiny nacistov je súčasťou nemeckej identity

Iracký premiér Ádil Abdal Mahdí v sobotu oficiálne predložil parlamentu svoju demisiu. Parlament v nedeľu jeho rezignáciu prijal.

Môže vás zaujímať

Špiónsky škandál: Vyhostenie diplomatov zo SR, Moskva údajne chystá reakciu