Jednou vetou

FOTO: Šéfka EK varovala pred krátkym časom na uzavretie obchodnej dohody s Britániou

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová prichádza na druhý deň rokovania za okrúhlym stolom na summite EÚ v Bruseli 13. decembra 2019. Predseda Európskej rady Charles Michel v piatok vyhlásil, že Európska únia je pripravená začať obchodné rokovania s Britániou a urobí všetko pre to, aby ochránila priority EÚ po tom, ako vo štvrtkových predčasných parlamentných voľbách v Británii zvíťazila Konzervatívna strana britského premiéra Borisa Johnsona. FOTO TASR/AP
Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok varovala, že časové rozpätie jedného roku stanovené na zaistenie obchodnej dohody s Britániou, ktorá má podľa plánu z EÚ vystúpiť 1. januára 2020, je príliš tesné. Informovala o tom agentúra AFP.

Pellegrini pred samitom EÚ: SR je pripravená mať uhlíkovo neutrálnu ekonomiku do roku 2050

„Časový rámec, ktorý máme pred sebou, predstavuje veľkú výzvu,“ povedala von der Leyenová po rokovaniach o brexite s lídrami EÚ v Bruseli. Dodala však, že chce, aby boli vzťahy s Britániou „čo možno najbližšie“.

Po víťazstve Konzervatívnej strany britského premiéra Borisa Johnsona von der Leyenová, ktorú citovala agentúra AP, oznámila: „Sme pripravení posunúť sa do ďalšej fázy.“

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v piatok varovala, že Británia bude po odchode z EÚ hospodárskym „súperom za našimi dverami“.

Merkelová a Morawiecki zdôraznili spoluprácu s Britániou po voľbách

Predseda Európskej rady Charles Michel takisto varoval, že ostatných 27 členských štátov EÚ nebude slepo akceptovať obchodnú dohodu. Zdôraznil, že EÚ bude trvať na tom, aby Británia rešpektovala európske normy.

„Uzavretie dohody za každú cenu neprichádza do úvahy,“ povedal Michel. Dodal, že rokovania budú uzatvorené až vtedy, keď budú ich výsledky v rovnováhe a bude zaistené rešpektovanie rôznorodých záujmov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia