Jednou vetou

FOTO: Tisícky ľudí v Kyjeve sa zúčastnili na pochode sexuálnych menšín

Tisícky ľudí sa zúčastnili na pochode sexuálnych menšín

AP Photo/Efrem Lukatsky

Viac ako 8000 ľudí sa v nedeľu zapojilo do každoročného pochodu sexuálnych menšín v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev, informovala agentúra AFP odvolávajúc sa na správy organizátorov.

Pochod sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, pretože krajne pravicoví aktivisti sa snažili narušiť jeho priebeh.  Účastníci pochodu oblečení do žiarivých farieb mávali dúhovými a ukrajinskými zástavami a tisícky príslušníkov Národnej gardy Ukrajiny (NHU) zabezpečovali poriadok.

Približne 1000 krajne pravicových a ortodoxných aktivistov, ktorých držali ďalej od pochodu, niesli banery s nápismi namierenými proti gejom a kričali „hanba“. „Dnes cítime svoje poslanie – chrániť tradičné hodnoty, ukázať, že podporujeme morálku,“ uviedla jedna z účastníčok zhromaždenia namiereného proti sexuálnym menšinám.

Tisícky ľudí v Taiwane demonštrovali proti čínskemu vplyvu na demokraciu

Ukrajinská polícia oznámila, že zadržala deväť krajne pravicových aktivistov, ktorí vyvolávali provokácie. Niekoľko desiatok  ukrajinských vojakov a veteránov z vojny proti ruskom podporovaným povstalcom vo východnej časti Ukrajiny pochodovali v samostatnom zástupe a niektorí z nich mali oblečené vojenské uniformy.

Ukrajina sa usiluje o členstvo v Európskej únii a snaží sa bojovať proti rozšírenej chudobe a korupcii, pripomína AFP. Homofóbia je však v krajine stále častým javom aj napriek tomu, že úrady v Kyjeve pochody sexuálnych menšín povolili – na rozdiel od susedného Ruska.

Útoky a prenasledovanie voči gejom a ďalším menšinám sú podľa AFP na Ukrajine bežné a ľudskoprávne skupiny v minulosti kritizovali „atmosféru úplnej beztrestnosti“ pre vinníkov. Pochody za práva gejov a lesieb majú na Ukrajine zelenú od roku 2014, keď sa k moci dostala prozápadná vláda.

Takto to vyzeralo na pochode sexuálnych menšín v Kyjeve

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia