FOTO: Trump sa stretol s Aldrinom a Collinsom, astronautmi z Apolla 11

Americký prezident Donald Trump (v strede), astronaut Michael Collins (prvý zľava) a syn astronauta Neila Armstronga Eric Armstrong (druhý zľava ) a astronaut Buzz Aldrin (vpravo) počas prijatia členov misie Apolla 11 pri príležitosti 50. výročiu pristátia prvých ľudí na Mesiaci vo Washingtone 19. júla 2019.

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Americký prezident Donald Trump privítal v piatok v Bielom dome dvoch žijúcich členov posádky kozmickej lode Apollo 11. Niekdajší astronauti Edwin Eugene "Buzz" Aldrin a Michael Collins sa s Trumpom stretli v predvečer 50. výročia prvého pristátia človeka na Mesiaci. Informovala o tom agentúra AFP.

NASA vyšle do roku 2024 na Mesiac ženu

„Zajtra je veľký deň… 50 rokov odvtedy, ako sme na mesiaci umiestnili nádhernú americkú vlajku,“ povedal Trump v Oválnej pracovni Bieleho domu.

Na stretnutie s Trumpom prišli aj príbuzní zosnulého astronauta Neila Aldena Armstronga, veliteľa Apolla 11 – prvého človeka, ktorý vstúpil na povrch Mesiaca.

Na snímke americkej pošty je známka k 50. výročiu pristátia prvých ľudí na Mesiaci, ktorú vydala 19. júla 2019. FOTO TASR/AP

Trump na schôdzke vyzdvihol úsilie svojej administratívy snažiacej sa o opätovné spustenie vesmírnych letov s posádkami, respektíve plánovaných misii na Mesiac a Mars. Aldrin schôdzku s americkým prezidentom komentoval na Twitteri.

„Práve som mal vynikajúce stretnutie s prezidentom Donaldom Trumpom! Diskutovali sme o americkej budúcnosti vo vesmíre, spôsoboch riešenia vesmírnych výziev, a potrebe pokračovania v bádania za horizontom. Zachovajme Ameriku veľkou vo vesmíre!“ napísal.

Lunárny model Eagle kozmickej lode Apollo 11 pristál na Mesiaci 20. júla 1969. Prvým pozemšťanom, ktorý vstúpil na povrch Mesiaca, bol americký astronaut Neil Alden Armstrong (1930-2012), nasledovaný Edwinom Eugenom „Buzzom“ Aldrinom. Tretí astronaut, Michael Collins, zostal na palube lode.

USA výstupom na Mesiac predstihli Sovietsky zväz (ZSSR), ktorý dovtedy vo vesmírnom bádaní viedol, píše AFP. Dodáva, že prvé pristátie na Mesiaci a predstihnutie ZSSR predstavovali pre USA obrovský úspech z technického i diplomatického hľadiska, keďže obe superveľmoci súperili počas studenej vojny o celosvetovú prestíž.

Môže vás zaujímať

Šéfa spravodajskej služby vinia zo zlyhania v spojitosti s útokmi na Srí Lanke