Jednou vetou

FOTO: Vysoká voda zaplavila už väčšinu Benátok

Turisti kráčajú po móle v zaplavenej časti Benátok, ktoré sa v dôsledku silného prílivu ocitli sčasti pod vodou 12. novembra 2019. FOTO TASR/AP
Sezónna vysoká voda zaplavila v utorok väčšinu talianskych Benátok. Turisti a miestni obyvatelia si museli obuť gumené čižmy a po meste sa presúvať po vyvýšených mobilných chodníkoch. Informovala o tom agentúra AP.

Hladina vody dosiahla v utorok ráno 1,27 metra nad bežnou úrovňou, ale úrady varovali pred vysokým prílivom aj po zotmení.
Zaplavilo kaviarne, obchody a iné podniky. Príchod vysokej vody oznámili tak ako zvyčajne sirény a úrady preventívne zatvorili tamojšie jasle.

Na horách hrozí silný dážď aj vietor

Jedna z najznámejších stavieb v Benátkach Dóžov palác (Palazzo Ducale) na Námestí sv. Marka bol podľa oznamu na Twitteri aj napriek utorňajšiemu „mimoriadnemu prílivu vody“ pre návštevníkov otvorený.

Mnoho tamojších hotelov poskytuje turistom aj jednorazové gumené čižmy, ktoré sú už súčasťou šatníka aj viacerých Benátčanov. Nepriaznivé počasie na severovýchode Talianska meteorológovia očakávajú aj v najbližších dňoch.

November je zatiaľ nadmerne teplý, ale je bohatý na zrážky

Príliv v lagúne každoročne vrcholí v priebehu jesene a zimy, keď sa voda prelieva do benátskych ulíc a námestí. Vedci od tragických záplav v roku 1966 zvažujú rôzne spôsoby, ako eliminovať nebezpečenstvo stúpajúcej vody.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem