Jednou vetou

FOTO: Zástupcovia OBSE a Interpolu hodnotili spoluprácu pri správe a ochrane hraníc

Na snímke vľavo generálny tajomník INTERPOL Jürgen Stock a vpravo štátny tajomník a osobitný predstaviteľ ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí pre predsedníctvo SR v OBSE Lukáš Parízek počas bilaterálneho rokovania na zasadnutí Ministerskej rady OBSE v Bratislave 5. decembra 2019. Predsedníctvo OBSE vyvrcholí vo štvrtok (5. 12.) a v piatok (6. 12.) na v poradí 26. zasadnutí ministerskej rady, kde sa zídu predstavitelia 57 účastníckych a 11 partnerských štátov OBSE, ktorí budú hodnotiť činnosť organizácie za uplynulý rok. FOTO TASR - Martin Baumann
Zástupcovia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a Interpolu vo štvrtok v rámci podujatia Bezpečnosť hraníc a boj proti terorizmu hodnotili spoluprácu v oblasti správy a ochrany hraníc. Išlo o sprievodné podujatie počas rokovania Ministerskej rady OBSE v Bratislave, ktoré sa koná v dňoch 5. a 6. decembra.

FOTO: Lajčák: Počas predsedníctva SR v OBSE došlo k politickému pokroku na Ukrajine

Informovala Miroslava Michalíková z kancelárie štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ).

Stretnutie otvorili generálny tajomník OBSE Thomas Greminger a generálny tajomník Interpolu Jürgen Stock. Slovenskú republiku zastupoval štátny tajomník rezortu diplomacie a osobitný predstaviteľ pre predsedníctvo SR v OBSE Lukáš Parízek.

Memorandum o porozumení medzi Interpolom a OBSE bolo podpísané v roku 2014, pričom ťažisko spolupráce je najmä v správe a ochrane hraníc.

„Manažment hraníc v 21. storočí je komplexná a ťažké úloha,“ zdôraznil Stock. Hranice musia byť dostatočne otvorené, aby umožňovali voľný pohyb ľudí, tovarov a služieb a zároveň chránené pred rastúcimi medzinárodnými hrozbami.

Čaputová na samite vo Watforde: NATO je pre Slovensko hlavným pilierom bezpečnosti

Prevádzači, pašeráci a teroristi často používajú falšované a kradnuté dokumenty. V spolupráci štátov a bezpečnostných organizácií je preto nevyhnutné zdieľanie dát, procesy digitalizácie, opatrenia na hraniciach, ale aj legislatívne postupy.

Členmi medzinárodnej policajnej organizácie Interpol je v súčasnosti 194 krajín. Databáza kradnutých a stratených dokladov (SLTD), ktorú Interpol spravuje, pomáha odhaľovať nezákonný prechod hraníc.

Databáza sa neustále aktualizuje a obsahuje 88,6 milióna záznamov o stratených dokumentoch. Denne zaznamená 9,6 milióna vyhľadávaní. V roku 2018 zaznamenali v databáze takmer tri miliardy vyhľadávaní osobných a prepravných dokladov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia