Jednou vetou

Fotogaléria: Irma zasiahla Bahamy a Kubu, odkiaľ bude smerovať k Floride

Hurikán Irma pustoší ostrovy Karibiku a mieri na Floridu.

Foto: TASR/AP

Hurikán Irma, ktorý koncom týždňa mierne zoslabol na búrku štvrtej kategórie, ale stále zostáva nebezpečný, v noci nadnes udrel na východnú a strednú časť Kuby, odkiaľ predtým z preventívnych dôvodov evakuovali vyše milión ľudí.

Úrady do bezpečia previezli aj turistov z najohrozenejších oblastí na severe a severovýchode krajiny. Kubánske ministerstvo cestovného ruchu spresnilo, že ide o približne 10 000 zahraničných a niekoľko tisíc domácich turistov, ktorých previezli do západnej časti krajiny.

Delfíny odviezli vrtuľníky

Z ohrozených prímorských oblastí previezli vrtuľníkmi do bezpečia aj delfíny, ktoré sú atrakciou pre turistov, informovala agentúra Reuters.

V oblasti Havany, kde žijú viac ako dva milióny ľudí a ktorú by silná búrka mohla obísť, bola zatiaľ vyhlásená len pohotovosť. Úrady nariadili technickým službám vyčistenie kanalizačných potrubí, pretože sa obávajú, že v nedeľu by do nich mohla preniknúť morská voda.

Okrem Kuby hurikán Irma zasiahol aj Bahamské ostrovy, kde tamojšia vláda nariadila leteckú evakuáciu asi 1200 obyvateľov južnejších ostrovov do hlavného mesta Nassau.

Evakuácia takmer pol milióna ľudí

Po tom, ako Irma udrie na severné pobrežie Kuby, mala by postupovať smerom k Floride a juhovýchodnému pobrežiu USA. Toto územie by hurikán mal zasiahnuť v nedeľu ráno miestneho času. Odborníci pripúšťajú, že pri pobreží Floridy by mohla opäť zosilnieť.

Očakáva sa, že silný vietor na Floride napácha veľké škody a zaplaví veľkú časť územia tohto štvrtého najľudnatejšieho štátu USA. V súvislosti s tým sa na juhu Floridy odohráva evakuácia takmer pol milióna ľudí, ktorú sprevádzajú kolóny na diaľniciach a nedostatok pohonných hmôt na čerpacích staniciach.

Fotogaléria – Hurikán Irma:

Hurikán Irma pustoší ostrovy Karibiku a mieri na Floridu. | Foto: TASR/AP

 

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia