Jednou vetou

FPÖ zaplatila výstavbu plota okolo domu svojho predsedu

Líder Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache

zdroj: TASR

Slobodná strana Rakúska (FPÖ) zaplatila výstavbu plota okolo súkromného domu svojho predsedu Norberta Hofera v spolkovej krajine Burgenland. Informovala o tom vo štvrtok agentúra APA s odvolaním sa na správu denníka Österreich.

Išlo o bezpečnostné opatrenie v súvislosti s Hoferovou kandidatúrou na post prezidenta v roku 2016, uviedla FPÖ, ktorá financovanie a výstavbu plota potvrdila. Výšku použitej sumy však strana odmietla zverejniť. Toto opatrenie sa uskutočnilo na základe odporúčania príslušných úradov, komentovala FPÖ.

V písomných materiáloch, ktoré získal denník Österreich, sa uvádzajú aj ďalšie obvinenia týkajúce sa údajného financovania v rámci FPÖ. Táto strana mala napríklad platiť aj nájomné za Hoferov viedenský byt. Hoferov hovorca však takéto obvinenia odmietol a pohrozil žalobou.

Zástupcovia krajín povodia Tisy, vrátane SR, sa dohodli na spolupráci

Denník Österreich píše aj o tom, že traja vrcholní predstavitelia FPÖ – bývalý šéf poslaneckého klubu FPÖ Johann Gudenus a dvaja viedenskí politici FPÖ – disponovali zlatými kreditnými kartami FPÖ. Platili nimi služobné cesty, účty v reštauráciách počas pracovne relevantných stretnutí a reklamy na Facebooku, ako informovali členovia viedenskej frakcie FPÖ.

Viedenská prokuratúra vo štvrtok oznámila, že pre podozrenie zo sprenevery vedie vyšetrovanie voči bývalému rakúskemu vicekancelárovi a predsedovi pravicovo-populistickej FPÖ Heinzovi-Christianovi Strachemu. Sprenevery sa údajne dopustil spolu s niekdajšou vedúcou svojej kancelárie a bývalým ochrankárom, keď neprípustnou fakturáciou spôsobovali FPÖ majetkové škody.

Môže vás zaujímať

Slováci môžu cestovať do Spojeného kráľovstva bez obmedzení