Jednou vetou

Francúz sa pokúsi preplávať Atlantik v kapsule tvaru suda

Prepláva Francúz Atlantik?

foto: TASR/AP

Francúzsky dobrodruh Jean-Jacques Savin sa vydal na plavbu naprieč Atlantickým oceánom v špeciálnej kapsule tvaru suda, ktorý bude na pohyb využívať iba oceánske prúdy.

Savin (71) vyrazil z Kanárskych ostrovov a podľa vlastného vyjadrenia by mal dosiahnuť Karibik o tri mesiace. Jeho oranžová vystužená kapsula obsahuje spaciu pričňu, kuchyňu a úložný priestor. Moreplavec bude počas svojej cesty vyhadzovať na hladinu značky, ktoré oceánografom pomôžu študovať atlantické prúdy.

Aktualizácie bude Savin zverejňovať na sociálnej sieti Facebook. V jeho poslednom odkaze sa hovorí, že kapsula „sa správa dobre“.

Francúzsko: Chlapec prežil 40 minút pod snehom, našiel ho lavínový pes

V telefonickom rozhovore s tlačovou agentúrou AFP muž uviedol: „Počasie je skvelé. Mám metrové vlny a pohybujem sa rýchlosťou 2-3 kilometre za hodinu. Do nedele mám priaznivú predpoveď počasia.“

Savin je bývalý vojenský parašutista a pilot. Je presvedčený, že jeho kapsula ho bezpečne preplaví približne 4500 kilometrov až do Karibského mora.

Island: Pri páde vozidla z mosta zahynuli 3 Briti a štyria ďalší sa zranili

Kapsula je dlhá tri metre, široká 2,1 metra a poskytuje šesť štvorcových metrov životného priestoru. Má niekoľko kruhových okien a bola skonštruovaná tak, aby odolala vlnobitiu a možným útokom kosatiek dravých. Solárny panel generuje energiu na komunikáciu a navigačný systém GPS.

Peniaze na plavidlo (60.000 eur) získal Savin prevažne prostredníctvom crowdfundingu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia