Jednou vetou

Francúza zapleteného do škandálu okolo nobeloviek vzali do väzby

Ilustračné foto

Foto: TASR

Štokholmský súd v pondelok rozhodol, že Jean-Claude Arnault - ústredná postava škandálu súvisiaceho s udeľovaním Nobelových cien za literatúru - zostane vo väzbe až do vynesenia rozsudku. Francúz čelí vo Švédsku dvom obvineniam zo znásilnenia, verdikt súdu si vypočuje 1. októbra, informovala agentúra DPA

Oblastný súd v Štokholme v pondelok uvalil väzbu na obžalovaného na žiadosť žalobkyne Christiny Voigtovej. Tá argumentovala, že ak by Arnault ostal na slobode, mohol by v prípade uznania viny ujsť a vyhnúť sa výkonu trestu. Voigtová vo svojej záverečnej reči žiadala pre Arnaulta trojročný trest odňatia slobody za dva prípady znásilnenia tej istej ženy, ku ktorým malo dôjsť v roku 2011.

Až do pondelkového pojednávania bol Arnault na slobode, pretože vzorne spolupracoval s vyšetrovateľmi. Obhajca Björn Hurtig povedal, že jeho klient bol rozhodnutím súdu o väzbe šokovaný. Arnault aj so ženou žije vo Švédsku, kde má zázemie, preto je podľa Hurtiga nepravdepodobné, že by sa pokúsil o útek s cieľom vyhnúť sa trestu.

Poľský prezident napriek hrozbám EÚ vymenoval nových sudcov Najvyššieho súdu

Hean-Claude Arnault, známa osobnosť vo švédskej kultúre, je manželom Katariny Frostensonovej – poetky a už bývalej členky Švédskej akadémie udeľujúcej Nobelovu cenu za literatúru. Je zodpovedný za opakovaný únik mien laureátov Nobelovej ceny za literatúru, ktoré podľa tradície musia zostať v tajnosti. V dôsledku tohto škandálu sa členstva vo Švédskej akadémii vzdalo sedem z jej 18 členov. Traja z nich sa koncom augusta mali do akadémie vrátiť, tí to však popreli.

Zo sexuálneho obťažovania a znásilnenia Arnaulta obvinilo celkovo 18 žien. Skutky sa mali stať v rokoch 1996-2017 vo Švédsku a v Paríži – v byte, ktorý tam Švédska akadémia vlastní. Vo Štokholme ho v súčasnosti súdia za dva prípady znásilnenia.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi