Jednou vetou

Francúzi pomôžu Saudskej Arábii založiť národnú operu a orchester

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Francúzsko sa zmluvne zaviazalo, že Saudskej Arábii pomôže so založením národnej opery a orchestra. Zmluvu o spolupráci podpísali v pondelok v Paríži v rámci návštevy saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána.

Ako podľa denníka Le Monde uviedla francúzska ministerka kultúry Francoise Nyssenová, dvojstranná spolupráca by sa neskôr mala ešte viac prehĺbiť. Obe strany totiž počas rokovania v Paríži poukázali na dôležitosť prekladov literárnych diel oboch kultúr. Francúzsko a Saudská Arábia okrem toho podpísali aj zmluvu o vzdelávaní mladých filmárov, ktorí budú môcť študovať na špecializovanej štátnej vysokej škole vo Francúzsku. Podpísaná bola aj zmluva o digitalizácii archívov Saudskej Arábie. Pri vzniku národnej opery a orchestra v Saudskej Arábii bude nápomocná francúzska prvá scéna, Parížska opera (Opéra de Paris).

Saudská Arábia sa v posledných mesiacoch začala výrazne otvárať Západu a jeho kultúre. Plány na výstavbu svojej prvej opery Rijád oznámil vo februári tohto roku.  Opera bude v meste Džidda, ležiacom na pobreží Červeného mora. Džidda je vstupnou bránou pre milióny moslimských pútnikov z celého sveta, pričom sa všeobecne považuje za liberálnejšie a etnicky rozmanitejšie než vnútrozemská metropola Rijád.  Kráľovstvo v apríli po vyše 35-ročnom zákaze otvorí i prvé kino.

Tieto opatrenia sú súčasťou reformného plánu saudskoarabského kráľovstva nazvaného Vízia 2030, za ktorého spustením stojí vplyvný korunný princ. Ten sa usiluje o zlepšenie obrazu svojej vlasti v zahraničí a o jej otvorenie pre zahraničných investorov. V rámci týchto snách bol v kráľovstve už zrušený zákaz šoférovania žien, ktorý začne platiť v júni. Muhammad bin Salmán je tiež vnímaný ako hlavný strojca rozsiahlej kampane proti korupcii v Saudskej Arábii, v rámci ktorej boli vlani zatknuté desiatky členov kráľovskej rodiny a štátnych predstaviteľov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia