Jednou vetou

Francúzska firma je podozrivá z dodávok náhradného sladidla islamistom do Sýrie

Ilustračné foto

zdroj: TASR

Francúzska firma Tereos, výrobca cukru a sladidiel, je podozrivá, že do Sýrie nezákonne dodávala náhradné sladidlo sorbitol. Ide pritom o jednu zo zložiek používaných pri výrobe výbušnín. Vrecia plné sorbitolu sa našli aj v skrýšach extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

Obchodní partneri firmy Tereos podali preto v utorok trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Podanie doručili na protiteroristickú prokuratúru v Paríži, informovala agentúra AFP.

V dokumente, ktorý dostala AFP k dispozícii, sťažovatelia pripomínajú, že koncom roku 2016 po oslobodení mesta Mósul v Iraku mimovládna organizácia Conflict Armament Research (CAR) z poverenia EÚ skúmala sklad IS a našla v ňom desiatky vriec so sorbitolom a s logom Tereos.

SDF tvrdia, že zajali takmer 160 zahraničných bojovníkov Islamského štátu

Sorbitol – derivát cukru – sa používa ako palivo výbušných zariadení, keď sa zmieša s dusičnanom draselným.
CAR na svoj nález upozornila vedenie firmy Tereos, ktorá po preverení všetkých skutočností uviedla, že daná produkcia pochádza z jej tovární v Pikardii.

Firma spresnila, že v máji roku 2015 bol do Turecka dodaný náklad 45 ton sorbitolu. Zásielka však „zmizla“ a objavila sa až o rok neskôr – a to v Sýrii, „v pivniciach Dáišu“ – čo je arabský akronym pre IS.

V decembri roku 2017, keď sa kauza dostala na verejnosť, vedenie Tereosu uistilo, že zastavilo dodávky sorbitolu do tzv. rizikových oblastí. Dodalo, že sa tak stalo práve v dôsledku zistení CAR z novembra 2016.

Vojna v Sýrii si za osem rokov trvania vyžiadala 370.000 obetí

Žalujúca strana však tvrdí, že výrobca cukru poslal do Sýrie ešte najmenej dve dodávky – vo februári a v júli roku 2017. Právna zástupkyňa žalobcov Jade Dousselinová vo svojom komuniké uviedla, že jeho klienti boli novými zisteniami šokovaní.

„Je to šok a zrada. Tereos je pritom klenotom našej ekonomiky súvisiacej s poľnohospodárstvom,“ píše sa v texte.

Spoločnosť Tereos sa bráni, že jej obchodovanie v Sýrii bolo legálne. Spresnila, že obchody sa skončili, keď „sme zistili, že náš produkt bol zneužitý“. Žalobu svojich partnerov firma Tereos odsúdila ako „pokus o destabilizáciu“. Od konca roka 2016 totiž žalobcovia a vedenie skupiny čelia vnútorným krízam v dozornej rade spoločnosti Tereos, ktoré zrejme súvisia aj s poklesom svetových cien.

Môže vás zaujímať

USA: Krajina je podľa Trumpa na vrchol krízy pripravená