Jednou vetou

Francúzska meteoslužba vydala svoju vôbec prvú červenú výstrahu pred horúčavami

Ilustračné foto

Foto: Pixabay.com

Francúzska meteorologická služba vo štvrtok zverejnila svoju vôbec prvú červenú výstrahu pred nebezpečnou vlnou horúčav.

Zároveň oznámila, že Francúzsko zaznamenalo vo štvrtok svoju vôbec najvyššiu teplotu pre mesiac jún, a to 41,9 stupňa Celzia.

Čilská ministerka: Horúčavy v Európe sú dôkazom klimatických zmien

Spomínaná červená výstraha sa týka štyroch departementov na juhu Francúzska, vrátane miest Marseille, Nimes, Montpellier a Avignon, informovala tlačová agentúra DPA.

Červená výstraha, najvyšší z troch stupňov varovania pred nebezpečnými prejavmi počasia, znamená, že „ohrozený je každý, dokonca aj človek s dobrým zdravím“, uviedla štátna meteorologická služba Météo-France.

Pre ďalších 76 z 96 departementov v kontinentálnom Francúzsku a na francúzskom ostrove Korzika platí oranžová výstraha, teda druhá najvyššia.

Podľa hovorkyne meteorologickej služby vo Francúzsku zaznamenali vo štvrtok 41,9 stupňa Celzia, teda vôbec najvyššiu nameranú teplotu pre mesiac jún v krajine.

Katalánsko sužuje rozsiahly lesný požiar

Rekordne vysokú teplotu namerali v dedine Saint-Julien-de-Peyrolas v údolí rieky Rhôna. Predchádzajúci celonárodný rekord pre jún bol 41,5 stupňa Celzia, túto teplotu zaznamenali v juhofrancúzskom departemente Aude v roku 2003.

Dosiaľ neprekonaný teplotný rekord v celom Francúzsku je 44,1 stupňa Celzia, nameraný na juhu krajiny počas smrtiacej vlny horúčav v auguste 2003. Služba Météo-France varovala, že teploty v tomto južnom regióne môžu v piatok dosiahnuť 42 až 45 stupňov Celzia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia