Jednou vetou

Francúzska ministerka: Británia sa musí poponáhľať a rozhodnúť o brexite

Maska s podobizňou britskej premiérky Theresy Mayovej je pred britským parlamentom počas protestu proti brexitu v Londýne 12. decembra 2018

foto: TASR/AP

Francúzska ministerka pre európske záležitosti Nathalie Loiseauová vyzvala v piatok Britániu, aby sa "poponáhľala" a rozhodla, či opustí Európsku úniu s dohodou alebo bez nej. Pre rozhlasovú stanicu RTL uviedla, že nadišiel čas, aby sa "naši britskí priatelia rozhodli, či chcú odísť v dobrom alebo surovo".

Podľa nej EÚ usilovne pracuje na dosiahnutí dohody o brexite s vládou britskej premiérky Theresy Mayovej a je „trochu ťažké chápať, že nevedia získať podporu pre svoj vlastný návrh“.

Totálna hanba. Brexit očami mladých Britov: O čo vlastne ide?

Agentúra AP pripomína, že Mayová utrpela vo štvrtok v parlamente ďalšiu porážku, čo sa týka jej brexitovej stratégie. Zvýšili sa tak obavy, že krajina môže opustiť Úniu bez dohody. V takom prípade by sa pri obchodovaní zaviedli clá.

Loiseauová zdôraznila, že Británia by sa mala „poponáhľať“ a rozhodnúť sa v prospech všetkých firiem a občanov ovplyvnených brexitom.

Britský miliardár organizuje na hranici s Venezuelou benefičný koncert

Predstavitelia EÚ a Británie momentálne diskutujú o tom, aké ústupky by Únia mohla spraviť, aby Mayovej pomohla presadiť dohodu v parlamente, a to najneskôr do 29. marca, čo je stanovený termín brexitu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia