Jednou vetou

Francúzska polícia ukončila blokádu študentov v Rennes

Francúzska polícia ukončila v pondelok blokádu univerzity Rennes 2, ktorá bola protestom študentov proti novele zákona o univerzitnom školstve (ORE). Informoval o tom portál France Info s tým, že polícia zo spoločných priestorov kampusu Villejean deložovala asi 60 študentov.


Študenti tieto priestory obsadili pred viac ako mesiacom, aby takto vyjadrili svoj protest proti novele zákona o univerzitnom školstve. Podľa ich pôvodných plánov mala blokáda trvať do 17. mája, keď sa mali konať koncoročné skúšky.

Podľa polície sa jej dnešný zásah v kampuse zaobišiel bez incidentov, nedošlo k zadržaniu žiadnej osoby. Odborové združenie študentov UNEF však evakuáciu štrajkujúcich študentov odsúdilo.

Saakašvili: Impulzom pre protesty v Tbilisi boli demonštrácie v Arménsku

Policajná prefektúra medzičasom spresnila, že dnešný policajný zásah sa konal na žiadosť rektora univerzity, ktorý minulý týždeň kritizoval nielen samotnú blokádu, ale aj neochotu študentov viesť dialóg s vedením univerzity.
Prefektúra vo svojom vyhlásení dodala, že uvoľnenie priestorov umožnilo začať s odpratávaním rôznych predmetov a zariadení, ktoré bránili vo vstupe do objektu.

Vedenie univerzity sumarizuje škody, ktoré na zariadení vznikli v dôsledku štrajku, a má v úmysle podať trestné oznámenie.

Študenti viacerých francúzskych univerzít pokračujú v protestoch proti novému spôsobu výberu uchádzačov o vysokoškolské štúdium. Kvôli študentskému štrajku a blokáde budov sa v pondelok nemohli konať naplánované skúšky na viacerých univerzitách, napríklad na Lumiere-Lyon-II či Université Aix-Marseille.

Prieskum: Francúzi nie sú s prezidentom Macronom spokojní

Kým predtým si nových študentov vyberali fakulty, po novom by to mali robiť rektori. Kritici zákona sa obávajú, že sa takto prehĺbi rodová nerovnosť v prístupe k vzdelaniu. Varujú tiež, že by mohlo nastať uprednostňovanie študentov z lepšieho sociálneho prostredia.

K protestom na francúzskych univerzitách dochádza v čase 50. výročia rozpútania tzv. parížskej jari, keď sa študenti univerzity v Nanterre vzbúrili proti existujúcemu systému a žiadali zlepšenie študijných podmienok a skoncovanie s gaullizmom. Nepokoje sa z univerzity preniesli do stredu Paríža a neskôr zachvátili aj celú krajinu. Viedli ku generálnemu štrajku a politickej kríze, ktorú sa vtedajší prezident Charles de Gaulle snažil riešiť rozpustením

Národného zhromaždenia a predčasnými voľbami. Voľby 23. a 30. júna však vyhrala zdrvujúcou väčšinou vládna pravica.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia