Jednou vetou

Francúzska polícia zadržala mladíka, ktorý chcel zaútočiť na Macrona v Normandii

Emmanuel Macron

foto: TASR/AP

Francúzske orgány vzali minulú sobotu do väzby 18-ročného gymnazistu, ktorý mal v úmysle zaútočiť na prezidenta Emmanuela Macrona. Útok sa mal odohrať v Normandii, kde Macron trávil predĺžený víkend po Sviatku všetkých svätých.

Spravodajský portál Ouest France v stredu spresnil, že polícia mladíka zadržala na žiadosť jeho rodičov, ktorí ho minulú sobotu aj doviezli na policajnú stanici v meste Honfleur, aby sa k svojim plánom priznal. Počas domovej prehliadky v rodičovskom dome v meste Quimper sa v mladíkovej izbe našla mačeta, dodal portál LCI.

Odišiel pre škandál Vietnamca a teraz strážil rovno Macrona

V nedeľu sa zadržaný podrobil psychiatrickému vyšetreniu a následne bol hospitalizovaný. Okrem tohto mladého muža francúzska polícia zadržala aj šesť osôb podozrivých z prípravy iného násilného útoku na Macrona. Títo zadržaní sú podozriví zo založenia organizovanej zločineckej skupiny.

Šesť podozrivých z prípravy útoku zostáva vo väzbe

Francúzsky súd rozhodol vo štvrtok o predĺžení vyšetrovacej väzby pre šesticu osôb zadržaných tento týždeň na základe podozrenia z prípravy násilného útoku na prezidenta Emmanuela Macrona.

Príslušný sudca oznámil, že jeho rozhodnutie umožní, aby piati muži a jedna žena zostali vo väzbe do soboty. Obvinenie voči nim zatiaľ nebolo vznesené. Vyšetrovanie ich prípadu sa začalo v utorok, v deň ich zatknutia. Zadržané osoby sú podozrivé zo založenia organizovanej zločineckej skupiny.

Francúzsky prezident Macron zožal kritiku za poctu Pétainovi

Zdroj oboznámený s vyšetrovaním podľa agentúry AP uviedol, že šestica zadržaných sa údajne hlási ku krajnej pravici. Zadržané osoby pripravovali útok, ktorý mal byť „násilný“, ale ich prípravy boli „nepresné a zlé zadefinované“. Terčom útoku mal byť Macron, dodal zdroj.

Ako poznamenali francúzske médiá, ide o vôbec prvý prípad zmarenia plánov útoku na súčasného francúzskeho prezidenta. Terčmi útokov boli aj Macronovi predchodcovia v úrade: napr. Jacques Chirac, na ktorého v roku 2002 v deň výročia pádu Bastily, ktorý je francúzskym štátnym sviatkom, zaútočil na bulvári Avenue des Champs-Élysées krajne pravicový extrémista.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia