Jednou vetou

Francúzske jednotky v Mali zabili veliteľa severoafrickej odnože al-Káidy

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Francúzski vojaci vo štvrtok počas operácie v africkom štáte Mali zabili vysokopostaveného džihádistického veliteľa. Ako v piatok informovala francúzska ministerka obrany Florence Parlyová, zabitým džihádistom je veliteľ organizácie al-Káida v islamskom Maghribe (AQIM), Alžírčan Jahjá abú Hamám.

Hamám údajne nesie zodpovednosť za únosy viacerých občanov západných štátov, ku ktorým došlo v severnej a západnej Afrike. Francúzske ministerstvo dodalo, že Hamám zosnoval a financoval viacero útokov.

Denník Le Parisien spresnil, že tento 40-ročný Alžírčan, vlastným menom Džamál Úkášá, bol zabitý spolu s ďalšími teroristami počas akcie jednotiek zapojených do operácie Barkhane, ktoré v oblasti afrického Sahelu od roku 2014 bojujú proti džihádistickým silám.

Kauza Skripaľ: Investigatívne portály zverejnili fotografiu tretieho podozrivého

K operácii došlo vo štvrtok, keď francúzske sily zaútočili na skupinu vozidiel, ktoré sa pohybovali severne od mesta Timbuktu v strednej časti Mali. Do operácie boli nasadené pozemné jednotky aj lietadlá, pričom komandá Barkhane „neutralizovali viacerých teroristov“, uvádza sa v komuniké francúzskeho rezortu obrany.

Úkášá bol posledné dva roky druhým mužom v hierarchii džihádistického združenia Skupina na podporu islamu a moslimov (GSIM), ktorá vznikla pred dvoma rokmi spojením organizácie Ansár ad-Dín a AQIM s viacerými miestnymi povstaleckými združeniami. Na čele GSIM je malijský Tuareg Ijád Agh Ghálí.

Parlyová označila smrť Úkášu za „tvrdú ranu“ pre teroristické skupiny pôsobiace v oblasti Sahelu, pričom zdôraznila, že v priebehu jedného roka prišiel GSIM o troch vysokopostavených mužov, ktorí mali blízko k Ijádovi Agh Ghálímu. Okrem Úkášu francúzske sily vlani v novembri „vyradili z boja“ veliteľa menom Amádú Kúfa a vo februári roku 2018 prišiel o život aj Hasan al-Ansárí.

Môže vás zaujímať

POĽSKO: Prezident vymenoval predsedníčku najvyššieho súdu