Jednou vetou

Francúzskeho turistu odsúdili za použitie dronu na mesiac väzenia

Ilustračné foto

foto: TASR

Na jeden mesiac odňatia slobody odsúdili v stredu v Mjanmarsku francúzskeho turistu, ktorý bol obžalovaný z nezákonného použitia dronu v blízkosti budovy parlamentu v mjanmarskej metropole Nepjito, informovala agentúra AP.

Arthura Desclauxa v súvislosti s použitím dronu pri budove parlamentu zadržali vo štvrtok 7. februára. Súd ho uznal za vinného na základe zákona o ilegálnom importe a exporte, pričom mu hrozili až tri roky väzenia.

Mesačný trest si má odpykať v nápravnom zariadení spojenom s výkonom nútených prác. Podľa AP sa však očakáva, že ho prepustia v priebehu týždňa po započítaní času, ktorý si odsedel, kým čakal na súdny proces.

Polícia zatkla muža podozrivého z prípravy teroristického útoku

Desclaux si podľa informácií francúzskeho konzulátu priznal vinu, no vyhlásil, že si nebol vedomý obmedzení v súvislosti s dronmi. Konzulát očakáva, že Desclauxa prepustia 8. marca.

Podľa mjanmarských zákonov sa v niektorých oblastiach, ako napríklad v okolí parlamentu, nesmú používať drony; turisti však o tom nie sú jasne informovaní, uviedla na svojom webovom portáli agentúra Reuters.

Za nelegálne použitie dronu uväznili v Mjanmarsku v roku 2017 dvoch zahraničných novinárov zo Singapuru a Malajzie spolu s jedným miestnym žurnalistom a ich vodičom. K činu sa priznali, súd im vymeral dvojmesačný trest väzenia.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba