Jednou vetou

Francúzski policajti protestujú proti častým službám a nezaplateným nadčasom

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Príslušníci francúzskej pohraničnej polície v stredu podporili protestné hnutie svojich kolegov z poriadkovej polície.

Ich protest mal podobu zámerne pomalej kontroly pasov a týkal sa najmenej jedného terminálu parížskeho letiska Roissy, kde sa následne vytvárali dlhé rady čakajúcich. Akcia sa prejavila aj návalom cestujúcich pri ďalších termináloch.

Správa parížskych letísk upozornila cestujúcich prostredníctvom svojho twitterového konta, že „čakanie na vybavenie (pred cestou) môže trvať dlhšie“ a odporučila im nechať si dostatočnú časovú rezervu.

JAR vydala zatykač na Grace Mugabeovú, bývalú prvú dámu Zimbabwe

Spravodajský server Ouest-france.fr citoval jedného z policajtov, ktorý upozornil, že reálne a s uvedomením si bezpečnostných rizík by kontrola pasu každého cestujúceho mala trvať 1,5 až dve minúty. Kvôli nedostatku personálu to však policajt musí stihnúť za 10-15 sekúnd.

K solidárnemu protestu pohraničnej polície došlo v situácii, keď združenie policajných odborov rokuje s vládou o finančnej kompenzácii za služby od polovice novembra, keď sa konali protivládne protesty, a po tom, ako bola mimoriadne povolaná do služby po útoku na vianočných trhoch v Štrasburgu, ktorý viedol k posilneniu policajných hliadok na celom území krajiny.

Policajné odbory vyzvali policajtov v celom Francúzsku, aby až do skončenia ich rokovaní s vládou zasahovali len v nutných prípadoch a poskytovali štátu „len minimálny servis“. Rokovania s predstaviteľmi vlády budú pokračovať v stredu.

Na štvrtok popoludní však už medzičasom časť nespokojných policajtov zvoláva protestné zhromaždenie na triede Champs-Élysées v centre Paríža. Toto hnutie si ako názov zvolilo „modré gyroskopy“.

Corbyn vyzval v parlamente Mayovú na odchod a potichu ju urazil

Francúzski policajti svojím protestom upozorňujú na svoju prepracovanosť, na nedostatok personálu, na nezaplatené nadčasy a nedostačujúce technické vybavenie.

Pokiaľ ide o desaťročia nezaplatené nadčasy, podľa prepočtov policajných odborov ide o sumu vo výške 275 miliónov eur.

Podľa vyjadrenia ministra hospodárstva Bruna Le Maira „sa zdá byť legitímne, že (policajti) budú vyplatení“. Vo vysielaní spravodajskej televízie BFM Le Maire dodal, že „nemáme právo mať dlh, ako je tento“ voči policajtom.

Agentúra AP pripomenula, že francúzska vláda v utorok navrhla vyplatiť prémiu vo výške 300 eur každému z asi 111.000 policajtov, ktorí v uplynulých týždňoch zasahovali na protivládnych protestoch tzv. žltých viest.

Lajčák: Nikto nevie, ako to dopadne, ale sme pripravení aj na tvrdý brexit

Časť verejnosti však vyčlenenie tejto prémie kritizuje s tým, že ide o odmenu za „mlátenie obuškami“.

AP ďalej uviedla, že vyjednávačom polície na rokovaniach s vládou – na rozdiel od ich dávnejších pokusov – „nahráva“ vysoký kredit, ktorý polícia vo Francúzsku v poslednom období má.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia