Jednou vetou

Francúzski zákonodarcovia schválili zákony na boj proti falošným správam

Francúzsky parlament

TASR/AP

Národné zhromaždenie, dolná komora francúzskeho parlamentu, schválila v utorok večer súbor zákonov, ktorými chce Paríž čeliť cielenému šíreniu dezinformácií v obdobiach pred voľbami. Poslanci podporili príslušné dva návrhy i napriek ostrej kritike z radov opozície, informovala v stredu agentúra DPA.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa ešte začiatkom tohto roka vyslovil za prijatie nových opatrení proti šíreniu tzv. falošných správ počas predvolebných kampaní. Návrhy však neprešli Senátom a členovia Národného zhromaždenia mali teraz posledné slovo.

Európsky parlament navrhol rozšíriť smernicu o ochrane informátorov v EÚ

Novoprijaté zákony majú napríklad umožniť volebnému kandidátovi brániť sa na súde v zrýchlenom konaní proti šíreniu nepravdivých informácií na internete. Sudca môže v takom prípade nariadiť poskytovateľovi internetových služieb, aby zamedzil prístup k danému obsahu. Podmienkou je však to, že ide o úmyselne a masovo šírené nepravdivé informácie schopné ovplyvniť voľby.

Proti týmto zákonom sa zdvihla vo Francúzsku vlna odporu zo strany opozičných politikov, ale aj novinárov. Podľa odporcov totiž hrozí zavedenie „myšlienkovej polície“ či „cenzúry“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia