Jednou vetou

Francúzsko a Kuba chcú posilniť vzájomné vzťahy

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian

foto: TASR/AP

Kuba a Francúzsko sa dohodli na posilnení svojich vzťahov. Ako v nedeľu informovala rozhlasová stanica Europe 1, stalo sa tak počas návštevy francúzskeho ministra zahraničných vecí Jeana-Yva Le Driana v Havane, kde v sobotu rokoval so svojím kubánskym rezortným kolegom Brunom Rodríguezom.

Podľa Le Driana sú vzťahy Francúzska a Kuby „veľmi pozitívne a dynamické“. Le Drian vyjadril nádej, že jeho návšteva na ostrove „túto dynamiku prehĺbi a posilní“.

Le Drian sa na Kube stretol aj s novým prezidentom Miguelom Díazom-Canelom, informovala kubánska štátna televízia.

Pred tajfúnom v Japonsku evakuovali už desiatky tisíc ľudí

Na spoločnom rokovaní vyjadrili spokojnosť s bilaterálnymi vzťahmi i vôľu pokračovať v politickom dialógu na najvyššej úrovni. Osobitne vyzdvihli rozvoj ekonomických a obchodných vzťahov, pričom kubánska strana ocenila prínos francúzskych firiem pre kubánske hospodárstvo, osobitne v sektore energetiky, dopravy a výstavby.

Stanica Europe 1 poznamenala, že Le Drian je prvým členom vlády prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý navštívil Kubu. Le Drian je súčasne prvým spomedzi šéfov diplomacií členských štátov EÚ, ktorý do Havany zavítal od zvolenia Díaza-Canela za prezidenta Kuby v apríli tohto roku.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi