Jednou vetou

Francúzsko a Nemecko chcú byť sprostredkovateľmi v rusko-ukrajinskej kríze

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Foto: TASR

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v pondelok navrhol, že Francúzsko a Nemecko budú robiť sprostredkovateľov v najnovšej kríze medzi Moskvou a Kyjevom. Tá vznikla v nedeľu, keď ruské námorné sily zajali tri ukrajinské lode v Kerčskom prielive pri pobreží Krymského polostrova. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Zvyšovanie napätia v Azovskom mori považuje Kiska za neakceptovateľné

Maas počas návštevy Madridu uviedol, že Francúzsko a Nemecko sa „budú spoločne, a v prípade potreby ako sprostredkovatelia, snažiť o to, aby konflikt nevyústil do vážnej krízy“. Zástupcovia oboch krajín sa už stretli s ruskými a ukrajinskými predstaviteľmi v Berlíne.

Zástupcovia ministerstiev zahraničných vecí zo všetkých štyroch krajín sa totiž mali v pondelok stretnúť v Berlíne na rozhovoroch, ktoré boli naplánované ešte pred vypuknutím spomínanej krízy – tá sa začala v nedeľu, keď Rusko zadržalo ukrajinské lode aj s posádkami a obvinilo ich, že ilegálne prenikli do ruských vôd pri pobreží Krymu. Podľa Maasa išlo v Berlíne o „prvú príležitosť na spoločné stretnutie všetkých strán konfliktu“.

Stretnutie Putina s Porošenkom zatiaľ nie je plánované

Ukrajinská armáda je v stave vysokej pohotovosti a parlament tejto bývalej sovietskej republiky má v pondelok hlasovať o žiadosti prezidenta Petra Porošenka zaviesť stanné právo. Pôvodne žiadal Porošenko 60-dňové stanné právo, ale podľa najnovších informácií žiada kratšie, 30-dňové.

Nedeľný incident vyvolal obavy z rozsiahlejšej vojenskej eskalácie; v pondelok má mať mimoriadne zasadnutie aj Bezpečnostná rada OSN. NATO tiež zvolalo mimoriadnu schôdzku k incidentu. Maas uviedol, že dlhodobý konflikt, v ktorom Ukrajina stojí proti Rusku a proti Moskvou podporovaným povstalcom v Donbase, je „hrozbou pre bezpečnosť Európy“. „Obe naše krajiny (Nemecko a Francúzsko) sa preto budú usilovať, aby sa nakoniec našlo politické riešenie, ktoré sme mali nájsť už dávno,“ dodal nemecký minister.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia