Jednou vetou

Francúzsko a Taliansko chcú pomôcť Líbyi

Ilustračné foto

TASR/AP

Francúzsko a Taliansko budú pracovať na "iniciatívach" pre Líbyu, pretože kríza nemá vojenské riešenie, informovali v piatok ministri zahraničných vecí oboch krajín.

„Neexistuje vojenské riešenie na vyriešenie zložitých politických otázok v Líbyi,“ povedal taliansky minister zahraničia Enzo Moavero Milanesi novinárom po stretnutí so svojím francúzskym partnerom Jeanom-Yvesom Le Drianom v Ríme, uviedla agentúra AFP.

„Kríza by sa mohla stať nebezpečnou, sú tam prvky zhoršenia,“ varoval zas Le Drian. Francúzsko a Taliansko preto úzko spolupracujú na tejto otázke, pretože „v Líbyi sa nemôže dosiahnuť pokrok bez pevnej francúzsko-talianskej dohody“, povedal Le Drian. Dodal, že nedávne rozpory medzi Rímom a Parížom sú už „za nami“.

Ekvádorský súd nariadil zatknúť exministra zahraničných vecí Patiňa

Ministri neuviedli podrobnosti o „iniciatívach“, len dodali, že čoskoro sa uskutoční stretnutie francúzskych a talianskych diplomatov a ďalších krajín s priamym záujmom o líbyjskú krízu.

Viac ako 200 mŕtvych a 900 zranených si už vyžiadala ofenzíva samozvanej Líbyjskej národnej armády (LNA) pod velením poľného maršala Chalífu Haftara, ktorá sa začala 4. apríla 2019 s cieľom ovládnuť Tripolis – hlavné mesto Líbye. V Tripolise sídli líbyjská medzinárodne uznaná vláda národnej jednoty, ktorej autoritu odmieta akceptovať konkurenčná vláda sídliaca v meste Tobruk na východe krajiny. Haftar podporuje práve túto vládu z Tobruku.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem