Jednou vetou

FRANCÚZSKO: Armáda stiahne svojich vojakov z Iraku

Ilustračné foto.

Foto: TASR

Francúzsko pozastavuje protiteroristické výcvikové operácie v Iraku a do vlasti sa vrátia aj vojaci z koalície vedenej USA proti extrémistickej organizácii Islamský štát.

Francúzsko sťahuje svojich vojakov z Iraku. Náčelník štábu francúzskych ozbrojených síl v stredu v noci oznámil, že pozastavujú protiteroristické výcvikové operácie v Iraku a do vlasti tiež posielajú vojakov zapojených do koalície vedenej USA proti extrémistickej organizácii Islamský štát. Vojenské operácie v Kuvajte a Katare, ako aj misie letectva v Sýrii, zostávajú nezmenené.

Rozhodnutie prišlo v čase, keď francúzske ozbrojené sily čoraz viac čelia výzvam, aby vo vlasti pomohli v boji proti novému koronavírusu. Zároveň sa tak stalo krátko po tom, čo prezident Emmanuel Macron spustil špeciálnu vojenskú operáciu na podporu úsilia liečiť nakazených ľudí. Francúzsko plánuje vyslať do svojich zámorských území nosiče vrtuľníkov a v Stredomorí prepravilo chorých vojenskými lietadlami a lietadlovou loďou. Armáda tiež postavila v meste Mulhouse na východe Francúzska, v najhoršie postihnutom regióne, poľnú nemocnicu.

Vo Francúzsku do stredy potvrdili takmer 26-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom a viac ako 1 300 ním spôsobených úmrtí.

Môže vás zaujímať

Premiér Babiš uviedol do úradu nového ministra zdravotníctva