Jednou vetou

Francúzsko neponúkne Assangeovi azyl, kým oň nepožiada

Julian Assange gestikuluje počas príchodu na súd 11. apríla 2019 v Londýne

foto: TASR/AP

Francúzska vláda nebude uvažovať o ponuke politického azylu pre zakladateľa organizácie WikiLeaks Juliana Assangea, kým oň sám nepožiada. Oznámila to v piatok francúzska ministerka pre európske záležitosti Amélie de Montchalinová.

Assangeov francúzsky právnik Juan Branco apeloval na prezidenta Emmanuela Macrona, aby zasiahol do prípadu zatknutého zakladateľa WikiLeaks, dostal ho z londýnskeho väzenia do Francúzska a pomohol mu vyhnúť sa tak vydaniu do USA.

Assange sa musí zodpovedať za to, čo spáchal, vyhlásila Clintonová

Branco pre tlačovú agentúru AP uviedol, že Macron by mal navrhnúť sprostredkovanie a „vziať si tohto muža pod ochranu“. Dodal, že Assange má vo Francúzsku malé dieťa.

De Montchalinová v piatok pre rozhlasovú stanicu France-Inter povedala, že aj keď má Európa osobitné opatrenia na ochranu whistleblowerov, Francúzsko nedostalo od Assangea oficiálnu žiadosť. Ministerka dodala, že „by sme mali načúvať tomu, čo chce robiť,“ ale „neponúkame azyl niekomu, kto oň nežiada“. Macron sa zatiaľ ku kauze verejne nevyjadril.

Austrália bude proti trestu smrti pre Juliana Assangea

Assangea zatkli vo štvrtok na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne po tom, ako mu Ekvádor zrušil azyl. Podľa obvinenia porušil podmienky prepustenia na kauciu. Hrozí mu tiež vydanie do USA pre obvinenia zo zverejnenia desaťtisícov utajovaných vládnych dokumentov a zo sprisahania.

Líder britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn v piatok uviedol, že vláda by sa mala postaviť proti vydaniu Assangea do Spojených štátov.

Corbyn na Twitteri napísal, že USA sa pokúšajú dosiahnuť extradíciu Assangea, lebo zverejnil „dôkazy o zverstvách v Iraku a Afganistane“.

Assange je podľa londýnskeho súdu vinný z porušenia podmienok prepustenia na kauciu

Hovorkyňa labouristov pre domáce záležitosti Diane Abbottová v piatok pre britskú stanicu BBC povedala, že vláda by mala zablokovať extradíciu Assangea z dôvodu ľudských práv.

Abbottová ďalej uviedla, že v kauze USA proti Assangeovi ide o „nepríjemnosti spôsobené informáciami, ktoré odhalil o americkej armáde a bezpečnostných službách“.

Hovorkyňa labouristov zakončila, že Assange je „whistleblower a väčšina informácií, ktoré zverejnil na verejnej doméne a ktorým možno oponovať, bola do veľkej miery vo verejnom záujme“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia