Jednou vetou

Francúzsko nie je odkázané na predaj zbraní Rijádu, tvrdí šéf rezortu diplomacie

Ilustračné foto

Foto: TASR

Paríž nie je odkázaný na predaj zbraní Saudskej Arábii, povedal v stredu francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian.

Podľa agentúry AP tým naznačil, že Francúzsko nepotrebuje uprednostňovať svoje ekonomické vzťahy s Rijádom, ktorý je po vražde saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího vystavený narastajúcemu medzinárodnému tlaku.

Le Drian uviedol, že nákupy Rijádu predstavujú len asi sedem percent zo zbraní, ktoré vo svete predá Francúzsko. Preto „rozhodne nie sme závislí od ekonomických vzťahov so Saudskou Arábiou“, povedal minister pre francúzske rádio RTL. Vraždu Chášukdžího zároveň označil za ohavný zločin.

Dodal tiež, že Francúzsko bude trvať na tom, aby Saudská Arábia odhalila „pravdu“ ohľadom vraždy tohto novinára, ktorého zabili 2. októbra v priestoroch saudskoarabského konzulátu v Istanbule.

Na ruskom sankčnom zozname sú stovky ukrajinských spoločností

Le Drian povedal, že Francúzsko páchateľov potrestá „potrebnými sankciami“. Podľa agentúry Reuters dodal, že Francúzsko nevylučuje uvalenie sankcií voči Rijádu.

Saudská Arábia je vystavená rastúcemu tlaku zo strany medzinárodného spoločenstva, ktoré od nej žiada jasné vyjadrenia ohľadom Chášukdžího smrti. Tento kritik saudskoarabského korunného princa a prispievateľ denníka The Washington Post zmizol 2. októbra, keď vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule.

Kráľovstvo pôvodne tvrdilo, že novinár konzulát opustil. Saudskoarabská prokuratúra však minulý týždeň priznala, že bol zámerne zavraždený.

Prezident Rúhání očakáva, že Iráncov čakajú po sankciách USA ťažké mesiace

Nemecko v reakcii na kauzu obmedzilo vývoz zbraní do Rijádu dovtedy, kým sa vyjasnia okolnosti vraždy novinára. Podľa Le Driana však Berlín konal príliš rýchlo. „Domnievam sa, že musíme počkať, kým vyšetrovanie odhalí páchateľov,“ povedal.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia