Francúzsko podporuje nové rokovania Bagdadu a irackých Kurdov

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

Foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že Francúzsko "urobí všetko pre to", aby prostredníctvom nových rokovaní pomohlo zachovať jednotu Iraku a zaistiť práva irackých Kurdov.

Macron sa v sobotu v Paríži stretol s premiérom irackého Kurdistanu, s Néčírvanom Barzáním. Stretnutie sa uskutočnilo práve v období politickej a vojenskej patovej situácie, ktorá vládne medzi autonómnym kurdským regiónom a Bagdadom od referenda z 25. septembra o nezávislosti Kurdistanu.

Barzání na spoločnej tlačovej konferencii s Macronom povedal, že je „pripravený diskutovať“ s Bagdadom a súhlasí s návrhom, aby si kontrolu nad irackými hranicami s Tureckom a Sýriou podelili kurdské a bagdadské úrady.

Iracký federálny najvyšší súd minulý mesiac urobil krok, ktorý vydláždil cestu k tomu, že kurdský región nakoniec ustúpil od svojho sporného referenda – zrušil totiž výsledky hlasovania a označil ho za protiústavné. Kurdi v tomto septembrovom referende prevažnou väčšinou hlasov, až 92 percentami, podporili odtrhnutie od Iraku, pripomenula tlačová agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Medzi obeťami streľby v Ostrave sú aj dvaja príslušníci väzenskej služby