Jednou vetou

Francúzsko v Sýrii ostáva, boj proti terorizmu sa neskončil

Nathalie Loiseauová

foto: TASR/AP

Francúzsko bude naďalej vojensky pôsobiť v rámci medzinárodnej koalície, ktorá v Sýrii bojuje proti teroristickej skupine Islamský štát (IS). Francúzska ministerka pre európske záležitosti Nathalie Loiseauová to uviedla vo štvrtok v reakcii na nečakané oznámenie Washingtonu o stiahnutí amerických vojakov zo Sýrie, informovala agentúra AFP.

„Momentálne, samozrejme, v Sýrii ostávame,“ povedala pre francúzsku televíziu CNews a dodala, že „boj proti terorizmu sa ešte neskončil“. „Je pravda, že koalícia zaznamenala v Sýrii značný pokrok, tento boj však naďalej pokračuje a v ňom pokračovať budeme,“ dodala.

Podobne sa na Twitteri vyjadrila aj francúzska ministerka obrany Florence Parlyová. Islamský štát sa podľa nej „nepodarilo vymiesť z mapy, a ani jeho korene“. „Musíme definitívne poraziť posledné zvyšky tejto teroristickej organizácie,“ zdôraznila.

Americkí senátori vyzvali Trumpa, aby prehodnotil stiahnutie vojakov zo Sýrie

Biely dom v stredu oznámil, že zo Sýrie bude stiahnutých všetkých približne 2000 príslušníkov pozemných síl armády USA s tým, že tento proces sa už začal. Prezident Donald Trump svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že cieľ americkej vojenskej prítomnosti v Sýrii – porážku extrémistickej organizácie IS – sa už podarilo naplniť.

Od tohto kroku sa ho údajne do poslednej chvíle pokúšali odradiť predstavitelia Pentagónu a americkej armády.
Do bojov v Sýrii sa okrem Francúzska a USA zapájajú aj Rusko, Turecko, Irán a Británia, dodala agentúra DPA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia