Jednou vetou

Francúzsko vydalo zatykače na troch vysokopostavených Sýrčanov blízkych Asadovi

Sýrsky prezident Bašár Asad

Foto: TASR/AP

Francúzska prokuratúra vydala medzinárodné zatykače na troch vysokopostavených sýrskych predstaviteľov za podozrenie zo spoluúčasti na zločinoch proti ľudskosti. Informovala o tom agentúra AP, ktorá sa odvolala na pondelkové oznámenie Medzinárodnej federácie pre ľudské práva (FIDH).

FIDH prípad, ktorý sa týka Mazena Dabbagha a jeho syna Patricka, francúzskych občanov pôvodom zo Sýrie, postúpila súdu v októbri 2016.

Konvoj s humanitárnou pomocou OSN dorazil do utečeneckého tábora v Sýrii

Oboch mužov zadržali a uväznili príslušníci spravodajskej služby sýrskeho letectva v novembri 2013. Rodina sa neskôr dozvedela, že obaja vo väzení zomreli. Podľa agentúry Reuters rodina dostala dokumenty, z ktorých vyplýva, že Mazen zomrel vo väzbe v novembri 2017 a Patrick v januári 2014.

Zatykače sa vzťahujú na šéfa sýrskej národnej bezpečnosti a jedného z hlavných poradcov sýrskeho prezidenta Bašára Asada generála Alího Mamlúka a šéfa spravodajskej služby sýrskeho letectva generálmajora Džamíla Hasana, na ktorého vydali zatykač aj v Nemecku.

Zatykač vydali tiež na Abdala Saláma Mahmúda, ktorý vedie väzenské zariadenie v meste Mazza, kde Dabbaghovcov zadržiavali.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia