Jednou vetou

Francúzsko vypíše súťaž na obnovenie veže katedrály Notre-Dame

Pohľad na oltár v hlavnej chrámovej lodi počas požiaru Katedrály Notre-Dame v Paríži 15. apríla 2019. Foto: TASR/AP
Francúzsko vypíše medzinárodnú súťaž pre architektov z celého sveta, ktorí budú môcť predložiť svoje návrhy na rekonštrukciu veže Chrámu Matky Božej v Paríži, zničenej počas nedávneho rozsiahleho požiaru.

Vyhlásil to v stredu francúzsky premiér Édouard Philippe po mimoriadnom zasadnutí vládneho kabinetu, ktoré zvolal prezident Emmanuel Macron, píše agentúra AP.

Miliardári a firmy sľúbili na obnovu Notre-Dame už 700 miliónov eur

Philippe uviedol, že ide o obrovskú výzvu a dejinnú zodpovednosť. Cieľom súťaže je, aby katedrála dostala novú vežu, ktorá bude prispôsobená súčasným technológiám, povedal Philippe na tlačovej konferencii v Paríži, uvádza agentúra AFP.

Podľa jeho slov úrady ešte nevyčíslili celkovú sumu potrebnú na rekonštrukčné práce. Macron v utorok vyhlásil, že katedrálu Notre-Dame chce obnoviť v priebehu piatich rokov.

Koľko bude stáť obnova Notre-Dame?

Rektor katedrály Patrick Chauvet uviedol, že vyhorenú katedrálu zatvoria na päť až šesť rokov. Požiar na streche parížskeho Chrámu Matky Božej, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie historické pamiatky Európy, vypukol v pondelok večer a uhasiť sa ho podarilo až po deviatich hodinách. Oheň zničil jeho strechu, ako aj štíhlu vežu nad krížením lodí, ktorá sa zrútila do vnútrajška chrámu.

Ku katastrofe došlo v čase, keď boli na tejto veži – takzvanom sanktusníku – vykonávané renovačné práce. Parížska prokuratúra uviedla, že požiar vyšetruje ako nešťastnú náhodu, a nie ako prípad podpaľačstva.

Môže vás zaujímať

Rover Curiosity začal letnú misiu na Marse